Fiskus wydał korzystną interpretację ws. aut po leasingu

Przekazanie bliskiej osobie firmowego auta wykupionego z leasingu w formie darowizny chroni przed zapłatą VAT.

Publikacja: 21.03.2023 17:46

Fiskus wydał korzystną interpretację ws. aut po leasingu

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, że zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorca, który wykupi samochód po leasingu i przeznaczy go na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w biznesie (chyba że poczeka aż sześć lat). Od dochodu z transakcji zapłaci PIT.

Przedsiębiorcy szybko jednak znaleźli sposób na uniknięcie nowych obciążeń: darowanie auta najbliższym. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że to dozwolone.

A co z VAT? W jednej z najnowszych interpretacji fiskus potwierdził, że darowizna prywatnego już auta bliskiej osobie chroni i przed tym podatkiem. Interpretacja dotyczyła przedsiębiorcy, który po zakończeniu leasingu operacyjnego wykupił samochód osobowy.

Przedsiębiorca nie zaliczył faktury do kosztów podatkowych; nie dokonał również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury. Samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności.

Podatnik chce podarować pojazd ojcu.

Co na to fiskus? "Skoro samochód został wykupiony w leasingu na cele prywatne i podatnik nie odliczył podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktury od leasingodawcy, a ponadto nie zamierza wprowadzać auta do ewidencji środków trwałych, ani zaliczać wydatków ponoszonych w związku z jego eksploatacją do firmowych kosztów, to pojazd stanowi majątek prywatny. Jego darowizna na rzecz ojca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług" - głosi interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT1-3.4012.674.2022.4.KK.

Czytaj więcej

Darowizna auta po leasingu bez VAT. Fiskus nie ma nic przeciwko temuPrzypomnijmy, że zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorca, który wykupi samochód po leasingu i przeznaczy go na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w biznesie (chyba że poczeka aż sześć lat). Od dochodu z transakcji zapłaci PIT.

Przedsiębiorcy szybko jednak znaleźli sposób na uniknięcie nowych obciążeń: darowanie auta najbliższym. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że to dozwolone.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
PIT & CIT & VAT
Czy najemca może rozliczyć w kosztach podatek od nieruchomości
PIT & CIT & VAT
Przykre konsekwencje zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Musiałeś dopłacić do składki zdrowotnej? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi
PIT & CIT & VAT
Mieszkania dla podwykonawców w Niemczech dają koszty polskiej firmie
PIT & CIT & VAT
Firmy muszą zainwestować, aby spełnić nowe wymogi BHP. Co z kosztami?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy