Masz stratę? Nie musisz czekać na złożenie zeznania CIT

Podatnik CIT poniesioną w zeszłym roku stratę może odliczyć przy obliczaniu zaliczek na podatek. Nie musi czekać do końca czerwca, kiedy trzeba przekazać zeznanie skarbówce.

Publikacja: 31.03.2023 14:46

Masz stratę? Nie musisz czekać na złożenie zeznania CIT

Foto: Adobe Stock

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010. 69.2023.1.EJ), którą na łamach "Rzeczpospolitej" opisał Przemysław Wojtasik. 

Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpiła spółka z o.o., która w 2022 r. poniosła stratę. Chce ją odliczyć od dochodu już przy wyliczaniu zaliczki na CIT za marzec.

Jak się okazuje, fiskus nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przypomniano, że są dwa warianty rozliczenia strat. Pierwszy z nich pozwala odliczać je przez pięć lat, w jednym roku nie więcej niż połowę. Drugi wariant daje możliwość pełnego odliczenia, z limitem do 5 mln zł (dotyczy strat powstałych od 1 stycznia 2019 r.).

Podatnik może skorzystać z odliczenia, gdy osiągnie dochód. Może to być także w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na CIT.

Skarbówka wskazała, że warunkiem odliczenia straty nie jest złożenie zeznania CIT-8 za 2022 r., jednak niezbędnym wymogiem jest "wiedza podatnika o wysokości poniesionej straty". Oznacza to, że spółka powinna już mieć jej wiarygodne wyliczenie (choć nie złożyła jeszcze zeznania).

PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty