Masz stratę? Nie musisz czekać na złożenie zeznania CIT

Podatnik CIT poniesioną w zeszłym roku stratę może odliczyć przy obliczaniu zaliczek na podatek. Nie musi czekać do końca czerwca, kiedy trzeba przekazać zeznanie skarbówce.

Publikacja: 31.03.2023 14:46

Masz stratę? Nie musisz czekać na złożenie zeznania CIT

Foto: Adobe Stock

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010. 69.2023.1.EJ), którą na łamach "Rzeczpospolitej" opisał Przemysław Wojtasik. 

Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpiła spółka z o.o., która w 2022 r. poniosła stratę. Chce ją odliczyć od dochodu już przy wyliczaniu zaliczki na CIT za marzec.

Jak się okazuje, fiskus nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przypomniano, że są dwa warianty rozliczenia strat. Pierwszy z nich pozwala odliczać je przez pięć lat, w jednym roku nie więcej niż połowę. Drugi wariant daje możliwość pełnego odliczenia, z limitem do 5 mln zł (dotyczy strat powstałych od 1 stycznia 2019 r.).

Podatnik może skorzystać z odliczenia, gdy osiągnie dochód. Może to być także w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na CIT.

Skarbówka wskazała, że warunkiem odliczenia straty nie jest złożenie zeznania CIT-8 za 2022 r., jednak niezbędnym wymogiem jest "wiedza podatnika o wysokości poniesionej straty". Oznacza to, że spółka powinna już mieć jej wiarygodne wyliczenie (choć nie złożyła jeszcze zeznania).

PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
PIT & CIT & VAT
Skarbówka od razu zobaczy każdą fakturę
PIT & CIT & VAT
Spóźniłeś się przez COVID? Kary wrzucisz w koszty
PIT & CIT & VAT
Kto może rozliczyć w kosztach wydatki na rehabilitację
PIT & CIT & VAT
Skarbówka: takiej wycieczki nie można rozliczyć w kosztach firmy
PIT & CIT & VAT
Mieszkanie wynajęte blisko kluczowego klienta można ująć w kosztach podatkowych