PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę

Przedsiębiorca może zmienić formę rozliczeń za 2022 r. Wystarczy jednak, że przeoczy w formularzu PIT jedno pole, a fiskus zakwestionuje rozliczenie.

Publikacja: 12.04.2023 15:57

PIT-36, część C "Informacje dodatkowe", poz. 60

PIT-36, część C "Informacje dodatkowe", poz. 60

Foto: rp.pl

Jak przypomina w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, Polski Ład dał biznesowi niepowtarzalną szansę na wsteczną zmianę formy opodatkowania. Otóż przedsiębiorcy, którzy byli w zeszłym roku na liniowym PIT albo ryczałcie, mogą przejść na skalę. Po obniżce stawki podatku z 17 na 12 proc. wielu osobom może się to opłacać.

Aby zmienić formę rozliczenia zamiast zeznania PIT-36L (liniówka) albo PIT-28 (ryczałt) trzeba złożyć PIT-36 (skala). Wystarczy jednak, że przeoczymy w nim jedno pole, a fiskus zakwestionuje rozliczenie. Chodzi o część C "Informacje dodatkowe", pozycję nr 60.

Przekonał się o tym jeden z czytelników "Rzeczpospolitej". Chciał przejść na skalę z liniówki, ale nie zaznaczył w zeznaniu PIT-36 kwadratu o wyborze formy rozliczeń. Urzędnicy nie zgodzili się na zmianę i uznali, że drugi raz już nie może próbować. Musi zostać na liniówce.

Takie podejście skarbówki krytykują eksperci. Ich zdaniem ekspertów powinien złożyć korektę PIT-36 już z zaznaczonym polem o wyborze rozliczeń. A urzędnicy powinni ją zaakceptować.

– Kwadrat schowany na drugiej stronie deklaracji nie może być dla urzędników ważniejszy niż wola podatnika wyrażona poprzez złożenie odpowiedniego formularza – mówi "Rzeczpospolitej" Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty