Zmiana ryczałtu na skalę w PIT za 2022 rok - jest ograniczenie dla wspólników

Wspólnik spółki cywilnej zeznaniu za 2022 r. może zmienić ryczałt na skalę, ale tylko wtedy, gdy formę opodatkowania zmienią wszyscy wspólnicy. Tak samo jest w przypadku spółki jawnej.

Publikacja: 18.04.2023 15:31

Zmiana ryczałtu na skalę w PIT za 2022 rok - jest ograniczenie dla wspólników

Foto: Adobe Stock

Jak przypomina w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, Polski Ład dał biznesowi niepowtarzalną szansę na wsteczną zmianę formy opodatkowania. Otóż przedsiębiorcy, którzy byli w zeszłym roku na ryczałcie, mogą przejść na skalę. Po obniżce stawki podatku z 17 na 12 proc. wielu osobom może się to opłacać.

Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy formę opodatkowania chce zmienić wspólnik spółki cywilnej lub jawnej. Jak wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej, taka zmiana jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy formę opodatkowania zmienią wszyscy wspólnicy.

Eksperci przyznają, że fiskus ma w tym przypadku rację. - Wspólnicy zarówno spółki cywilnej, jak i jawnej muszą być opodatkowani według jednej ustawy. Nie może być tak, że jeden wspólnik jest na skali bądź stawce liniowej (ustawa o PIT), a drugi rozlicza się ryczałtem (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym). Polski Ład, wprowadzając prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 r., nie zmodyfikował tej ogólnej zasady – mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Czytaj więcej

PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę

Jeśli wspólnik spółki cywilnej bądź jawnej chce przejść w rozliczeniu za 2022 r. z ryczałtu na skalę, musi namówić do tego też pozostałych udziałowców. Mogą nie być oni jednak do tego skłonni. - Przykładowo, jeden udziałowiec po zmianie formy rozliczeń skorzysta z obniżonej do 12 proc. stawki PIT na skali, a drugi nie, bo ma też inne dochody (choćby z połówki etatu) i po ich zsumowaniu znajdzie się w drugim progu, gdzie podatek wynosi już 32 proc. Może też być tak, że jeden wspólnik zyska na przejściu na skalę, bo rozliczy się razem z małżonkiem. A drugi jest kawalerem i korzystniej jest dla niego pozostać na ryczałcie – tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Co istotne, przy przejściu na skalę ze stawki liniowej takich ograniczeń nie ma. – Jeden wspólnik może być na liniówce, a drugi na skali. Obaj rozliczają się bowiem na podstawie jednej ustawy. Jeśli więc udziałowcowi opłaca się przejść w zeznaniu za 2022 r. z liniówki na skalę, może to zrobić, nie oglądając się na pozostałych – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Borkowski.

Czytaj więcej

Chcesz przejść na niski PIT? Bez wspólników nie da rady

art38335431

PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej