Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.85.2023.1.RH, którą na łamach "Rzeczpospolitej" opisuje Przemysław Wojtasik.

Wystąpiła o nią spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją żywności. Niepełnowartościowe (ale nadające się do konsumpcji) towary przekazuje domom pomocy społecznej, szkołom, przedszkolom. Firma liczyła, że wydatki będzie mogła rozliczyć w kosztach. Argumentowała, że przekazując swoje produkty potrzebującym realizuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Spółka podkreśliła, że chwali się filantropią na swoich stronach internetowych. Przez to jest pozytywnie postrzegana przez konsumentów. To wpływa na jej przychody. Co więcej, przekazując produkty oszczędza na ich utylizacji, a jednocześnie ogranicza marnowanie żywności.

Skarbówka nie zgodziła się na rozliczenie towarów w podatkowych kosztach. Jak wyjaśniono, według ustawy o CIT darowizny nie są kosztem uzyskania przychodów. Wyjątek to produkty spożywcze przekazane organizacjom pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej. Tego wyjątku nie można jednak zastosować w tej sprawie, ponieważ obdarowane przez spółkę podmioty nie mają statusu organizacji pożytku publicznego.

Skarbówki nie przekonał też argument o społecznej odpowiedzialności biznesu. Jak napisano w interpretacji "samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów".

Czytaj więcej

Fiskus nie docenia filantropii. Jedzenie dla szkół nie jest kosztem