Aby móc od razu korzystać z liniowego PIT (19 proc.) należy zmodyfikować swoje obowiązki. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT2-1.4011.59.2023.2.HJ.

O interpretację podatkową wystąpił medyk pracujący w szpitalu na stanowisku młodszego asystenta (lekarz bez specjalizacji). Po zaliczeniu egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych chce rozwiązać umowę o pracę i podpisać nowy kontrakt ze szpitalem już jako lekarz specjalista z innym zakresem obowiązków. Dochody chce rozliczać w działalności gospodarczej.

Czy w tej sytuacji będzie mógł skorzystać z liniowego PIT? Chodzi o to, że forma ta jest zakazana wtedy, gdy czynności wykonywane w firmie dla kontrahenta odpowiadają temu, co robimy u niego na etacie. Jeśli rozwiązaliśmy umowę o pracę, ale nadal wykonujemy te same usługi dla byłego szefa, na podatek liniowy musimy poczekać do następnego roku.

Fiskus wskazał, że zakaz ma zastosowanie tylko wtedy, gdy usługi świadczone przez przedsiębiorcę na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w całości odpowiadają czynnościom wykonywanym na etacie. Jeśli pokrywa się tylko część, podatek liniowy można płacić bez ograniczeń.

Czytaj więcej

Zamiast etatu firma z liniowym PIT, ale tylko z nowymi obowiązkami