Ważny wyrok NSA ws. ograniczenia w kosztach podatkowych dla aut

Ubezpieczenie typu GAP podlega limitowaniu dla kosztów przy samochodach osobowych - wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 08.05.2023 12:53

Ważny wyrok NSA ws. ograniczenia w kosztach podatkowych dla aut

Foto: Adobe Stock

Kanwą orzeczenia był wniosek o interpretację podatkową. Spółka umożliwia swoim klientom zawarcie szeregu umów związanych z używaniem samochodów osobowych, w tym leasingu oraz najmu długo- i krótkoterminowego.

Pojazdy używane do działalności podlegają ubezpieczeniu AC, OC, NW i GAP. Te ostatnie - jak wyjaśnia w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Aleksandra Tarka - to ubezpieczenie specjalne, od utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej, np. kradzieży czy zniszczenia. GAP stanowi uzupełnienie polisy AC i pozwala otrzymać dodatkowe odszkodowanie, które pokrywa różnicę między sumą, za jaką auto kupiono, wyleasingowano czy wynajęto, a wypłaconym z AC, które jest określane na podstawie aktualnej wartości rynkowej.

Spółka była przekonana, że polisa GAP nie podlega ograniczeniu limitującemu od 2019 r. możliwość zaliczenia składki w koszty do kwoty 150 tys. zł przyjętej jako wartość auta na polisie.

Innego zdania był fiskus, który uznał, że całą składkę można wliczyć w koszty, ale tylko gdy wartość przyjęta w polisie GAP mieście się w limicie. Gdy ten limit przekracza, to trzeba ją zaliczać do kosztów proporcjonalnie.

Sprawa trafiła ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 112/21), który podtrzymał niekorzystną dla spółki interpretację. 

Czytaj więcej

NSA: Nie cała składka za superpolisę auta do rozliczenia
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej