Mają ulgę w PIT, ale nie w składce zdrowotnej

Ulg z Polskiego Ładu - dla seniorów, rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy dla osób wracających z emigracji - nie można uwzględnić w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej.

Publikacja: 12.05.2023 13:04

Mają ulgę w PIT, ale nie w składce zdrowotnej

Foto: Adobe Stock

Do poniedziałku 22 maja każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w ubiegłym roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Przedsiębiorcy składają takie rozliczenie po raz pierwszy.

Roczne rozliczenie sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w których wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu.

Dochód zasadniczo powinien się pokrywać z wykazanym w zeznaniu podatkowym. A co z ulgami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu? Chodzi o ulgę dla seniorów (przysługuje osobom, które nie biorą emerytury, tylko dalej zarabiają na życie), rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy osób wracających z emigracji. Beneficjenci nie płacą podatku od przychodu do 85 528 zł rocznie. Także z działalności gospodarczej.

Okazuje się, że takie osoby nie mają ulgi na składkę zdrowotną. "Oznacza to, że przedsiębiorca zwolniony z PIT liczy ją także od nieopodatkowanych kwot" - pisze w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik. 

ZUS w wyjaśnieniach pisze, że przedsiębiorca, ustalając roczny dochód, nie uwzględnia przychodów niepodlegających opodatkowaniu. Z wyjątkiem m.in. zwolnionych z podatku na podstawie przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT), w których są preferencje dla seniorów, rodziców oraz wracających z zagranicy.

Czytaj więcej

Senior i rodzic płaci składkę zdrowotną. Ulgę ma tylko w PIT
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty