O interpretację wystąpił prowadzący jednoosobową kancelarię adwokat, który kupił szwajcarski zegarek za 5,5 tys. zł. Tłumaczył, że jest on potrzebny do mierzenia czasu pracy od którego zależy wysokość jego honorarium.

Prawnik podkreślił, że nie może zastąpić zegarka telefonem bądź laptopem. Zajmuje się bowiem sprawami karnymi i ze względów bezpieczeństwa spotkania z klientami muszą się odbywać bez urządzeń elektronicznych. Często też wykonuje służbowe czynności w tzw. kancelariach tajnych, gdzie nie można wnosić takiego sprzętu.

Skarbówka (numery interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.183. 2023.4.AP oraz 0113-KDIPT1-2.4012.154.2023.4.SM) zgodziła się na rozliczenie zakupu czasomierza w kosztach podatkowych. Przypomniano jedynie, że nie można rozliczać w kosztach sprzętu, który służy do celów osobistych (art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT). Adwokat zapewniał jednak we wniosku o interpretację, że zegarek będzie wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Mecenas dostał też pozytywną odpowiedź fiskusa w sprawie rozliczenia VAT. Skarbówka przyznała, że może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zakupowej, bowiem czasomierz będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Zegarek w kosztach adwokata? To możliwe