O pierwszą z nich wystąpił przedsiębiorca, zajmujący się instalacją systemów fotowoltaicznych. Do jego zadań należy montaż elementów nośnych, przewodów elektrycznych oraz modułów fotowoltaicznych. Usługi wykonuje na dachach budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Przedsiębiorca nabawił się kontuzji kolana. Miał w szpitalu zabieg i obecnie jest pod opieką ortopedy. Twierdzi on, że pacjent musi przejść kompleksową rehabilitację. Bez tego nie odzyska odpowiedniego stopnia zgięcia kończyny i nie będzie mógł pracować na wysokościach. Ortopeda zakłada, że rehabilitacja powinna trwać pół roku.

Fiskus w tym przypadku nie zgodził się na rozliczenie faktur za konsultacje i zabiegi rehabilitacyjne w kosztach podatkowych. Uznał bowiem, że mają on na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. A zdrowie to sprawa osobista. Każdy musi o nie dbać, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Dlatego opłaty za konsultacje i zajęcia rehabilitacyjne są wydatkami osobistymi (numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.295.2023.1.KP).

Czytaj więcej

Rehabilitacja w kosztach firmy od fotowoltaiki? Wiemy, co na to skarbówka

Inaczej skarbówka podeszła do instruktorki tańca, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W jej przypadku stwierdzono, że „wydatki poniesione na rehabilitację, konsultacje ortopedyczne i sprzęt potrzebny do rehabilitacji stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione przez wnioskodawczynię prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie zajęć ruchowych i tanecznych” (numer interpretacji: DOP3.8220.16.2021.ELIK).

Czytaj więcej

Instruktorka tańca odliczy wydatki na rehabilitanta i ortopedę