O podatkową ulgę zapytał jeden z czytelników "Rzeczpospolitej", który w zeszłym roku był na skali PIT, teraz jest na ryczałcie. W rocznym rozliczeniu z ZUS musiał dopłacić składkę zdrowotną. Czy może ją odliczyć od przychodu? 

Jak pisze w swoim artykule Przemysław Wojtasik, generalnie ryczałtowcy mają taką możliwość. Przepisy pozwalają na odliczenie od przychodu połowy składki. Chodzi jednak o składkę zapłaconą z działalności opodatkowanej ryczałtem. A w tej sytuacji dopłata jest z tytułu biznesu rozliczanego według skali. Ulga więc nie przysługuje – tłumaczy Krajowa Informacja Skarbowa. 

Podobnie jest u przedsiębiorców, którzy przeszli ze skali na liniowy PIT. Wprawdzie liniowcy mają prawo do ulgi (rozliczenie kosztów albo odliczenie od dochodu), ale nie skorzystają z niej, gdy składka zdrowotna dotyczy roku, w którym byli opodatkowani według skali.

Z ulgi na dopłacone składki zdrowotne nie skorzystają też przedsiębiorcy, którzy byli w zeszłym roku na ryczałcie, a teraz są na liniówce albo skali. A także ci, którzy zmienili liniowy PIT na ryczałt lub skalę.

Czytaj więcej

Zmieniłeś podatkowe rozliczenia? Nie odliczysz dopłaty do ZUS