Jak ryczałtowiec ma rozliczyć zwrot wydatków za wyjazd służbowy

Otrzymany od kontrahenta zwrot wydatków na służbowy wyjazd przedsiębiorca na ryczałcie powinien opodatkować tak jak swoje usługi.

Publikacja: 24.07.2023 13:27

Jak ryczałtowiec ma rozliczyć zwrot wydatków za wyjazd służbowy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 czerwca 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011.376. 2022.1.MGR).

Dotyczy ona informatyka, który jest na ryczałcie. Świadczy usługi dla spółki. Kiedy zlecenia są realizowane u klientów spółki przedsiębiorca dostaje zwrot wydatków na dojazdy czy noclegi. Chciał się dowiedzieć, czy przychód z tego tytułu musi opodatkować 12-proc. ryczałtem (taka jest stawka na świadczone przez informatyka usługi), czy też może zastosować 8,5-proc.?

Fiskus odpowiedział, że zwrot wydatków należy opodatkować stawką właściwą dla rodzaju wykonywanej działalności.

Część przedsiębiorców uważa, iż z tego tytułu w ogóle nie mają przychodu. Skarbówki jest jednak innego zdania. Nie pomaga powoływanie się na przepis stanowiący, że przychodem nie jest zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów. Fiskus podkreśla bowiem, że wydatki na służbowe wyjazdy generalnie mogą być zaliczone do kosztów.

„Jeżeli zwracane wydatki zgodnie z przepisami będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, wówczas kwota zwrotu powinna być zaliczona do przychodów. Natomiast jeżeli zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem. Powyższa zasada ma zastosowanie również do podatników, którzy jako formę rozliczenia wybrali ryczałt. W takim przypadku opodatkowaniu podlega przychód, a koszty uzyskania przychodu są tylko hipotetyczne, gdyby podatnik wybrał inną formę opodatkowania” – czytamy w interpretacji.

Czytaj więcej

Fiskus nie zgodzi się na niższą stawkę ryczałtu
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty