Firma w domu: pojawiła się nadzieja na amortyzację

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie dotyczące przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę w domu. Chodzi o wprowadzony przez Polski Ład zakaz amortyzacji.

Publikacja: 01.08.2023 14:16

Firma w domu: pojawiła się nadzieja na amortyzację

Foto: Adobe Stock

Jak się okazuje, że jeśli całe mieszkanie zostało przeznaczone na firmę, jest szansa, że nie dotyczy go wprowadzony przez Polski Ład zakaz amortyzacji. Ważne orzeczenie w tej sprawie opisał na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik.

Przypomina on, że od 2023 roku nie można definitywnie amortyzować (czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup bądź wybudowanie w kosztach) budynków i lokali mieszkalnych.

Co jeśli jednak mieszkanie zostało w całości przeznaczone na działalność gospodarczą? Tak był w przypadku radcy prawnego, który prowadzi w mieszkaniu kancelarię. W księdze wieczystej nieruchomość oznaczona jest jako lokal mieszkalny. W 100 proc. została jednak przeznaczona na cele użytkowe. Prawnik płaci też od niej wyższy podatek od nieruchomości (taki jak od firmowych).

Fiskus, powołując się na ustawę o PIT kategorycznie stwierdził, że amortyzacja jest już zabroniona.

Tę interpretację uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Podkreślił, że nie wystarczy powołać się na przepisy, trzeba też odnieść się do argumentów podatnika, zwłaszcza tego, że pojęcie lokalu mieszkalnego należy rozumieć w sposób funkcjonalny. Fiskus powinien zbadać, czy o charakterze nieruchomości decyduje jej klasyfikacja w księdze wieczystej, czy też faktyczne wykorzystanie (sygn. I SA/Kr 253/23).

Co to oznacza? – Z wyroku wynika, że skarbówka nie może bezrefleksyjnie zakazywać amortyzacji. Daje to nadzieję wszystkim przedsiębiorcom, którzy całe mieszkanie przeznaczyli na działalność. Takich sytuacji jest dużo, wiele osób prowadzi w domu właśnie kancelarie, ale też biura rachunkowe, gabinety dentystyczne, salony masażu czy nawet magazyny towarów – mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

– Skoro lokal jest zajęty na firmę, to nie można zaspokajać w nim potrzeb mieszkaniowych. W świetle ustawy o własności lokali nie jest więc lokalem mieszkalnym. I zakaz amortyzacji go nie dotyczy – wskazuje ekspert. Radzi, żeby przed podjęciem sporu z fiskusem warto wystąpić o klasyfikację nieruchomości do Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli ten uzna, że zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych lokal należy zaliczyć do niemieszkalnych, fiskus nie powinien tego kwestionować.

Czytaj więcej

Prowadzisz biuro w domu? Masz szansę na amortyzację
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty