Rozliczenie pomocy uchodźcom z Ukrainy: wyrok WSA daje nadzieje firmom

Skarbówka uważa, że wydatków na bezpośrednią pomoc ofiarom wojny w Ukrainie nie można rozliczyć w kosztach. Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Publikacja: 04.08.2023 14:06

Rozliczenie pomocy uchodźcom z Ukrainy: wyrok WSA daje nadzieje firmom

Foto: Adobe Stock

Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 kwietnia 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2531/22) daje  nadzieję firmom na pozytywne rozstrzygnięcie sporów ze skarbówką.

Orzeczenie dotyczy kancelarii LTCA, która od początku wojny pomagała Ukraińcom. Zapewniała posiłki, dach nad głową, transport znad granicy, opłacała pomoc lekarską, psychologiczną oraz korepetycje z języka polskiego. Oferowała również wsparcie prawne.

Kancelaria chciała rozliczyć wydatki w kosztach uzyskania przychodów. Argumentowała, że podejmowane przez nią działania to kwintesencja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Skarbówka się na to nie zgodziła. Przypomniała bowiem, że rozliczenie w kosztach wydatków na pomoc ofiarom wojny jest możliwe na podstawie szczególnego przepisu (art. 38w ustawy o CIT) wprowadzonego przez specustawę. Nie obejmuje on wsparcia przekazanego bezpośrednio Ukraińcom. Trzeba to zrobić za pośrednictwem określonych podmiotów np. organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej) czy jednostki samorządu terytorialnego.

Stwierdzono również, że choć kancelaria uznaje swoje działania za spełniające kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu, to nie oznacza to, iż są one podatkowym kosztem. Trzeba jeszcze wykazać, że są związane z przychodem.

WSA był innego zdania. Nie miał wątpliwości, że pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i strategię budowania marki firmy realizującej cel ochrony interesu społecznego.

Sąd wskazał, że wydatki na wsparcie dla Ukraińców spełniają przesłanki z definicji kosztów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Można je uznać za poniesione w związku z działalnością gospodarczą, w celu zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te mogą mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów.

Czytaj więcej

Pomagasz Ukraińcom? Jest szansa na podatkowe korzyści
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty