Prowadzenie bloga daje podatkowe korzyści, ale trzeba iść do sądu

Fiskus twierdzi, że wydatki są związane z prowadzeniem bloga - wakacyjne podróże, ubrania, kosmetyki, restauracje - to wydatki na codzienne życie, które nie mają związku z biznesem. Dlatego nie można rozliczyć ich w kosztach. Innego zdania są sądy.

Publikacja: 09.08.2023 14:06

Prowadzenie bloga daje podatkowe korzyści, ale trzeba iść do sądu

Foto: Adobe Stock

O korzystnych orzeczeniach dla podatników pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik.

Ze skarbówką w sądzie udało się na przykład wygrać firmie kurierskiej, która prowadzi blog lifestyle’owy. Promuje na nim swoją działalność, ale chce też zarabiać na reklamach zewnętrznych. Firma chciała w kosztach rozlicać wydatki na recenzowanie klubów fitness, czy relacje z wyjazdów turystycznych.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1410/21) potwierdził, że może to zrobić. Jak napisano w uzasadnieniu „artykuły zamieszczane na blogu będą miały wpływ na jego atrakcyjność, popularność oraz liczbę czytelników, te zaś mogą wpływać na zainteresowanie potencjalnych reklamodawców, a w rezultacie na wysokość przychodów uzyskanych z reklam, co jednoznacznie wskazuje na istnienie związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodem”.

Podobnie było w sprawie właściciela bloga motoryzacyjno-sportowego. Sędziów przekonał argument, że zamierza zarabiać na reklamach. Dlatego może zaliczyć do kosztów wydatki na wyprawy samochodami terenowymi czy wyjazdy na nurkowanie albo rafting. „Logicznym jest założenie, że im bardziej atrakcyjny blog – w treści i wyrazie – tym większe zainteresowanie dzierżawą powierzchni reklamowej” – stwierdził NSA (sygn. II FSK 1633/19).

Spór z fiskusem wygrała też blogerka modowa. NSA zgodził się, że może rozliczać w kosztach wydatki na ubrania, biżuterię czy perfumy (sygn. II FSK 3802/17).

– Ci, którzy pójdą do sądu i uzasadnią, że prowadzenie bloga przekłada się na firmowe przychody, mają duże szanse na korzystny wyrok – przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Kliś, doradca podatkowy w kancelarii LTCA. – Nie ma natomiast co liczyć na pozytywną interpretację skarbówki. Fiskus twierdzi bowiem, że wydatki na codzienne życie nie mają związku z biznesem - dodaje.

Czytaj więcej

Blog sposobem na podatek? Tak, ale trzeba iść do sądu
PIT & CIT & VAT
Fiskus zmienił zdanie w sprawie zwolnienia z VAT usług dietetycznych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż wynajmowanego mieszkania bez podatku? Co na to skarbówka
PIT & CIT & VAT
Zabezpieczenie leasingowanego auta musi być uzasadnione biznesowo
PIT & CIT & VAT
NSA: bezzwrotna pomoc z rządowego programu nie korzysta ze zwolnienia w CIT
PIT & CIT & VAT
Fiskus: najpierw prawomocne orzeczenie, później rozliczenie straty