Potwierdziła to skarbówka w interpretacji podatkowej nr 0114-KDIP2-2.4010.242.2023.3.PK. Wystąpiła o nią spółka, zajmująca się organizowaniem programów lojalnościowych i motywacyjnych. Jej zarząd ma tylko jednego członka (prezesa), który przeprowadził się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i obecnie tam mieszka. Musi jednak przylatywać do Polski, gdzie ma liczne służbowe obowiązki.

Na mocy uchwały zgromadzenia wspólników wyodrębniono z środków spółki specjalny fundusz do finansowania podróży prezesa. Spółka zwraca wydatki za przeloty na podstawie wystawianych na nią faktur.

Skarbówka uznała, że spółka może rozliczyć finansowane prezesowi bilety w kosztach uzyskania przychodów. Zgodziła się bowiem, że podróże są po to, aby kierować spółką, a więc mają związek z jej działalnością.

Podobnie jest z wydatkami na wynajęcie mieszkania na czas pobytu w Polsce. Interpretacja dotyczyła spółki zajmującej się badaniami naukowymi. Działa w Polsce, ale jej prezes (i jednocześnie udziałowiec) jest obywatelem Korei Południowej, tam posiada dom, w którym mieszka razem z rodziną. Spółka postanowiła mu wynająć mieszkanie. Przekonywała, że jest to korzystniejsza finansowo opcja niż korzystanie z hoteli. W tym przypadku fiskus zgodził się, że wydatki na mieszkanie mają na celu efektywne prowadzenie spraw spółki przez prezesa. Można je więc rozliczyć w kosztach.

Czytaj więcej

Spółka rozliczy w kosztach przeloty prezesa z Azji do Polski