Soczewki i okulary w kosztach firmy? Skarbówka mówi: nie

Zakup soczewek z tzw. filtrem niebieskiego światła jest wydatkiem na potrzeby osobiste. Nie można więc ich zaliczyć do firmowych kosztów - wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Publikacja: 01.09.2023 11:10

Soczewki i okulary w kosztach firmy? Skarbówka mówi: nie

Foto: Adobe Stock

O interpretację  wystąpił właściciel sklepu motoryzacyjnego, który aby ochronić wzrok przed szkodliwymi promieniami emitowanymi przez ekran nabył za prawie 700 zł soczewki z tzw. filtrem niebieskiego światła.

Wyjaśnił, że prowadząc firmę musi dużo korzystać z komputera, m.in. w celu realizacji zamówień, obsługi klientów, przygotowania dokumentów sprzedażowych. Zajmuje mu to kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Dodał, że ma II stopień niepełnosprawności właśnie ze względu na chorobę narządu wzroku. Dlatego jego ochrona jest konieczna.

Przedsiębiorca podkreślił, że soczewki są dedykowane osobom pracującym długo przy komputerze. Nie kupiłby ich, gdyby nie konieczność obsługi firmy.

Te argumenty nie przekonały skarbówki. W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2023 r. (nr 0115-KDIT3.4011.433.2023.1.AD) zwrócono uwagę, że zakup soczewek z tzw. filtrem niebieskiego światła ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. Oznacza to, że jest wydatkiem na potrzeby osobiste. Jeśli bowiem ktoś ma wadę wzroku, musi kupić okulary korekcyjne oraz soczewki. Niezależnie od tego, czy prowadzi biznes.

Przemysław Wojtasik zauważa na łamach "Rzeczpospolitej", że nie jest to pierwsza niekorzystna dla przedsiębiorców interpretacja dotycząca ochrony wzroku. Wcześniej fiskus nie zgodził się np. na rozliczenie okularów korekcyjnych przez informatyka.

Czytaj więcej

Nie rozliczymy w firmie soczewek i okularów
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty