Okup dla hakerów w kosztach podatkowych firmy? Eksperci: może być ciężko

Coraz więcej firm pada ofiarą cyberprzestępców, a wiele z nich zmuszonych jest zapłacić hakerom okup. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Publikacja: 05.12.2023 11:08

Okup dla hakerów w kosztach podatkowych firmy? Eksperci: może być ciężko

Foto: Adobe Stock

Z takim pytaniem do ekspertów zwrócił się dziennikarz "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik. Nie mają oni dobrych wiadomości dla firm, które padną ofiarą ataku hakerów i będą musiały zapłacić okup: skarbówka może zakwestionować taki wydatek.

Dlaczego? Otóż fiskus przy zaliczeniu wydatku do kosztów stawia trzy warunki. Przede wszystkim trzeba wykazać, że wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, a konkretnie z uzyskaniem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła. Po drugie koszt musi być udokumentowany, a po trzecie wydatek nie może figurować w negatywnym katalogu kosztów.

O ile z spełnieniem dwóch pierwszych warunków przedsiębiorcy powinni sobie poradzić, o tyle z trzecim może być problem.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 61 ustawy o PIT) nie są kosztem wydatki (oraz przekazane rzeczy, prawa bądź wykonane usługi) wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (jako przykład wymienione jest przestępstwo przekupstwa).

Mec. Piotr Świniarski, właściciel kancelarii podatkowej wyjaśnia, że przepis dotyczy czynności zabronionych przez prawo, np. handlu narkotykami czy sutenerstwa. - Wprawdzie zapłata okupu nie jest zakazana przez polskie przepisy, ale mamy tu do czynienia z przestępstwem i są duże wątpliwości, czy w ogóle można w tej sprawie zawrzeć umowę – wskazuje ekspert. Z kolei doradca podatkowy Paweł Kuźmiak z DSK Kancelaria dodaje, że  taka umowa mogłaby zostać uznana za naruszającą zasady współżycia społecznego.

Czytaj więcej

Okup w kosztach uzyskania przychodów? Będzie ciężko

Z takim pytaniem do ekspertów zwrócił się dziennikarz "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik. Nie mają oni dobrych wiadomości dla firm, które padną ofiarą ataku hakerów i będą musiały zapłacić okup: skarbówka może zakwestionować taki wydatek.

Dlaczego? Otóż fiskus przy zaliczeniu wydatku do kosztów stawia trzy warunki. Przede wszystkim trzeba wykazać, że wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, a konkretnie z uzyskaniem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła. Po drugie koszt musi być udokumentowany, a po trzecie wydatek nie może figurować w negatywnym katalogu kosztów.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
PIT & CIT & VAT
Czy przychody ze znaków towarowych można rozliczać ryczałtem? Jest wyrok
PIT & CIT & VAT
NSA wydał wyrok ws. wydatków na biznesowe ubrania
PIT & CIT & VAT
Zapadł ważny wyrok w sprawie firmy nieświadomie wplątanej w oszustwo
PIT & CIT & VAT
Studia z marketingu w firmowych kosztach? Oto co mówi fiskus
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
PIT & CIT & VAT
Paczki dla pracowników z okazji Dnia Dzień. Z podatkiem czy bez?
PIT & CIT & VAT
Czy najemca może rozliczyć w kosztach podatek od nieruchomości