Ten wyrok ucieszy firmy korzystające z ulgi na sponsoring

Wprowadzona przez Polski Ład ulga na sponsoring przysługuje także na koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Publikacja: 13.12.2023 14:09

Ten wyrok ucieszy firmy korzystające z ulgi na sponsoring

Foto: Adobe Stock

Chodzi o tzw. ulgę na sponsoring wprowadzoną przez Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy sponsorują sport, naukę bądź kulturę, oprócz rozliczenia wydatków w podatkowych kosztach mogą odliczyć ich połowę od dochodu.

Pozytywny dla siebie wyrok dotyczący ulgi wywalczyła przed sądem spółka, będąca częścią grupy kapitałowej. W swojej działalności realizuje projekty badawczo-rozwojowe, których wyniki sprzedaje. Jest też właścicielem praw do logo grupy, a inni członkowie płacą jej opłaty licencyjne. Przychody z tego tytułu wykazuje w źródle zyski kapitałowe.

Spółka jest odpowiedzialna za popularyzację działalności całej grupy.  W związku z tym zawiera umowy sponsoringowe z różnymi podmiotami (m.in. klubami sportowymi czy instytucjami kulturalnymi). Firma była przekonana, że spełnia warunki ulgi na sponsoring. Wyjaśniła, że oprócz przychodów z zysków kapitałowych uzyskuje też inne (ze sprzedaży projektów). A poniesione wydatki na sponsoring stanowią koszty uzyskania przychodów.

Skarbówka tego stanowiska nie potwierdziła. Jej zdaniem z art. 18ee ustawy o CIT wynika, że odliczane koszty powinny być związane z przychodami innymi niż zyski kapitałowe. W przepisie tym nie wskazano, że mogą być przyporządkowane do obu źródeł w jakiejś proporcji. Zatem wydatki rozliczane jako koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych nie będą mogły być dodatkowo odliczone od dochodu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Po stronie spółki stanął natomiast sąd (sygnatura akt: III SA/Wa 1529/23). Jego zdaniem fiskus błędnie uznał, że koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych nie kwalifikują się do objęcia ulgą.

W ocenie sądu ulgi nie wyklucza to, że wydatki na sponsoring spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodów z zysków kapitałowych. Przepisy nie stanowią też, w jakim źródle można rozliczać ulgę. Jak podkreślono, gdyby ustawodawca chciał takie ograniczenie wprowadzić, na pewno by to zrobił.

Czytaj więcej

Ulga na sponsoring bez ograniczeń
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty