Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, firma przekazująca rzeczy, np. ubrania, środki higieniczne, jedzenie, sprzęt elektroniczny, dla ofiar wojny może rozliczyć wydatki na ich nabycie bądź wytworzenie w podatkowych kosztach. Trzeba pamiętać jednak o tym, że darowiznę należy przekazać określonym podmiotom: organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego (również ukraińskim), jednostkom samorządu terytorialnego, wojewodzie, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz podmiotom wykonujące działalność leczniczą lub zajmującym się ratownictwem medycznym. Co więcej, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć darowizny przekazane do 31 grudnia 2023 r.

Jak przypomina na łamach „Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik na darowizny jest też normalna ulga, polegająca na pomniejszeniu dochodu. Mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy. W CIT wolno odliczyć darowiznę do wysokości 10 proc. dochodu, w PIT do 6 proc. Powinna być przekazana organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego (ale nie ukraińskim).

Do 31 grudnia przedsiębiorcy mogą skorzystać z obu preferencji. Po tej dacie pozostanie jedynie odliczenie darowizny od dochodu.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na podwójną ulgę dla wspierających Ukrainę