KSeF: to będzie dodatkowa komplikacja dla firm

Po wejście w życie obowiązkowego e-fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur podatnicy będą musieli ustalić status kupującego.

Publikacja: 21.12.2023 18:52

KSeF: to będzie dodatkowa komplikacja dla firm

Foto: Adobe Stock

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma uruchomiona w Polsce 1 stycznia 2022 r. Obecnie na zasadzie dobrowolności umożliwia podatnikom wystawianie, otrzymywanie oraz przechowywanie faktur ustrukturyzowanych. Od 1 lipca przyszłego roku system będzie obowiązkowy.

To rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Skarbówka od razu ją zobaczy. Nie ma możliwości jej anulowania bądź wycofania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej.

Do systemu skarbówki (KSEF) nie będzie można wprowadzać faktur konsumenckich. Tymczasem jak zauważa na łamach „Rzeczpospolitej” Aleksandra Sewerynek, doradca podatkowy z EY, podatnicy mają poważny problem z identyfikacją, która transakcja dotyczy przedsiębiorcy i podatnika VAT, a która zwykłego konsumenta. To przede wszystkim wyzwanie dla firm, które mają bardzo duży wolumen transakcji np. sklepów internetowych. Niemniej problem dotyczy wszystkich podatników.

Podstawową kwestią jest to jak zidentyfikować kto jest nabywcą – konsument czy przedsiębiorca. A to wymaga dodatkowe zaangażowania i przygotowania systemów, co nie ułatwia życia podatnikom.

Co więcej, jak zauważa Jerzy Martini doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy, przedsiębiorca też może być konsumentem.

– Ktoś kto ma firmę nie wszystko kupuje dla działalności. Robi też zakupy prywatne i w takim przypadku działa jako konsument. Sprzedawca musi więc wprowadzić taki system, który pozwoli na ustalenie w jakim charakterze działa nabywca. A nie będzie to proste. Co prawda można próbować to ustalić przez tzw. białą listę, ale nie każdy podatnik jest w niej ujęty. Jakimś rozwiązaniem jest też wprowadzenie zmian w regulaminach sprzedaży i wymaganie deklaracji w jakim charakterze występuje klient. Niemniej zasadniczo będzie się to sprowadzało do oświadczenia i dobrej wiary – tłumaczy ekspert na łamach „Rzeczpospolitej".

Co grozi przedsiębiorcy za wstawienie faktury konsumenckiej do KSeF? - Co prawda ustawodawca nie przewidział za to kar finansowych, jak w przypadku, gdy faktura jest objęta obowiązkowym KSeF, a nie została wysłana do systemu. Niemniej nie wyklucza to ogólnej odpowiedzialności za nieprawidłowe rozliczenie z kodeksu karnego skarbowego – wyjaśnia Jerzy Martini.

Czytaj więcej

Firmy muszą uważać żeby nie wysyłać do KSeF faktur konsumenckich
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty