To już ostatnie dni na PIT-4R i PIT-11. Kto musi je złożyć

Pracodawcy oraz firmy zatrudniające na zleceniach bądź umowach o dzieło do końca stycznia muszą złożyć PIT-4R. Płatnicy (przede wszystkim pracodawcy oraz zleceniodawcy) muszą też złożyć PIT-11.

Publikacja: 24.01.2024 11:09

PIT

PIT

Foto: Adobe Stock

W PIT-4R pracodawcy informują o zaliczkach na podatek za poszczególne miesiące. Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consultingto w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zwraca uwagę, że jest to obszerny, mało czytelny formularz, a przy jego wypełnianiu pojawia się wiele dylematów.

Księgowi mają na przykład wątpliwość, czy formularz PIT-4R wysłać także wtedy, gdy firma nie pobierała za cały rok zaliczek. Chodzi o to, że po wejściu Polskiego Ładu zdecydowanie przybyło osób, które mają wynagrodzenia bez podatku.

Krajowa Informacja Skarbowa stoi na stanowisku, że jeśli pracodawca nie pobiera zaliczek, ponieważ pracownik korzysta z limitowanego zwolnienia z podatku (dla młodych, rodziców 4 +, seniorów, wracających z emigracji), to nie musi wysyłać fiskusowi deklaracji PIT-4R. Podobnie jest, gdy zatrudniony zawnioskował o niepobieranie zaliczek w formularzu PIT-2.

Deklarację PIT-4R trzeba natomiast złożyć wtedy, gdy zaliczka była zerowa (gdyż pracownik miał niskie dochody), ale pracodawca i tak musiał ją policzyć.

Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2 przypomina, że płatnicy (przede wszystkim pracodawcy oraz zleceniodawcy) muszą też złożyć PIT-11. – Tu już nie ma wątpliwości, wysyłamy go do skarbówki (a także podatnika) również wtedy, gdy nie pobieraliśmy zaliczek na podatek. PIT-11 jest bowiem informacją nie tylko o zaliczkach, ale także o przychodach i dochodach – wyjaśnia Leśniewska.

Oba formularze, tj. PIT-4R i PIT-11 składamy tylko elektronicznie. Można to zrobić m.in. za pomocą formularza interaktywnego na stronie e-Deklaracje.

Czytaj więcej

Skarbówka nie chce PIT-4R za każdego pracownika
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty