Jak pozbyć się poleasingowego auta i nie zapłacić podatku

Przekazanie poleasingowego samochodu najbliższej rodzinie poprzez darowiznę to sposób na uniknięcie podatku. Potwierdza to interpretacja skarbówki.

Publikacja: 02.02.2024 12:15

Jak pozbyć się poleasingowego auta i nie zapłacić podatku

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2022 r. na mocy Polskiego Ładu został wprowadzony przepis, który nakazuje wykazanie w firmie przychodu z odpłatnego zbycia poleasingowych rzeczy. Wynika z niego, że przedsiębiorca, który wykupi samochód z leasingu i przeznaczy go na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w działalności (chyba że zaczeka aż sześć lat). Od dochodu z transakcji zapłaci PIT (a także składkę zdrowotną).

Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy zapłaty podatku można uniknąć. Jak się okazuje, sposobem jest przekazanie auta w darowiźnie najbliższej rodzinie. Skarbówka nie ma nic przeciwko. 

Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP3-2.4011.1002.2023.3.JK3.

Wystąpił o nią przedsiębiorca, który w swojej działalności wykorzystywał leasingowany samochód osobowy. Po zakończeniu umowy wykupił auto. Nie wprowadził jednak pojazdu do swojej firmy i nie rozliczał wydatków na jego eksploatację. Teraz zamierza się pozbyć auta, przekazując go w darowiźnie małżonkowi. Zapytał, czy w tej sytuacji musi zapłacić podatek?

Skarbówka odpowiedziała, że nie, ponieważ art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT mówi o przychodzie z odpłatnego zbycia, a darowizna jest czynnością nieodpłatną.

Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi wykazywać przychodu. „Przekazanie samochodu w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy. Opisana czynność prawna będzie obojętna podatkowo” – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Czytaj więcej

Darowizna poleasingowego auta najbliższej rodzinie bez PIT
PIT & CIT & VAT
Jakie usługi marketingowe można rozliczyć w kosztach firmy - jest interpretacja
PIT & CIT & VAT
Kredyt z żoną, a odsetki w kosztach firmy męża. Skarbówka jest na tak
PIT & CIT & VAT
Jest wyrok sądu ws. zmiany w leasingu aut wprowadzonej przez Polski Ład
PIT & CIT & VAT
Kasowy PIT - rząd przedstawił szczegóły. Eksperci: niewielu z niego skorzysta
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
PIT & CIT & VAT
Minister finansów wydał ważną interpretację ws. ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Przełomowy wyrok: do wyboru liniowego PIT wystarczy dobrze opisany przelew