W czwartek 15 lutego 2024 r. rozpocznie się okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. W tym roku z formy rozliczenia w ramach usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy.

W przygotowanych wstępnie przez skarbówkę zeznaniach znajdą się dane rejestracyjne przedsiębiorcy, a także wpłacone przez niego w trakcie roku kwoty zaliczek na PIT lub ryczałtu. W zeznaniu uwzględnione będą też wszystkie informacje uzyskane od płatników, np. o dochodach z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty czy emerytury (jeśli przedsiębiorca miał takie w 2023 r.). Ministerstwo Finansów podkreśla, że pod uwagę zostaną wzięte wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników.

– Przedsiębiorcy muszą natomiast sami wpisać do zeznania przychody z działalności, a rozliczający się na skali i liniówce także koszty ich uzyskania. Dopiero po ich wykazaniu można obliczyć roczny podatek oraz kwotę do dopłaty lub zwrotu – wyjaśnia na łamach „Rzeczpospolitej” Piotr Sekulski, , doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Czytaj więcej

Rusza akcja Twój e-PIT. Zwroty podatku będą mniejsze niż w 2023 roku