Przełomowy wyrok: do wyboru liniowego PIT wystarczy dobrze opisany przelew

Przelew na konto fiskusa może stanowić skuteczne oświadczenie o wyborze liniowego PIT - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 27.02.2024 16:18

Przełomowy wyrok: do wyboru liniowego PIT wystarczy dobrze opisany przelew

Foto: Adobe Stock

Kanwą orzeczenia była sprawa podatnika, który został komandytariuszem spółki. Po przejęciu udziałów w spółce postanowił korzystać z liniowego PIT. W związku z tym zaczął opłacać zaliczki na 19-proc. podatek dochodowy. Na poleceniach przelewu dodawał adnotację, że są to kwoty płacone tytułem "zaliczki na podatek PIT-36L".

Mężczyzna nie złożył żadnej dodatkowej deklaracji dotyczącej wyboru tej formy opodatkowania. Był bowiem był przekonany, że złożone w przelewie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania jest wystarczające w rozumieniu ustawy o PIT. Jak przy tym zauważył, ustawodawca nie wprowadził żadnego specjalnego formularza do złożenia takiego oświadczenia.

Jego zdania nie podzielił fiskus. Przypomniał, że złożenie stosownego oświadczenia jest już warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego. Urzędnicy nie zgodzili się jednak, że takie oświadczenie może stanowić dokonanie przelewu z tytułem "zaliczki na podatek dochodowy PIT-36L".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację skarbówce, ale inaczej do sprawy podszedł NSA (sygnatura akt: II FSK 710/21). Jak zauważył, w spornym przypadku nie chodzi o żadne postępowanie na wniosek czy o podanie. Podatnik ma złożyć oświadczenie o tym, że chce korzystać z podatku liniowego. Mowa jest zatem o oświadczeniu. A jak tłumaczył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, oświadczenie woli może być wyrażone w tytule przelewu. Ma ono bowiem formę pisemną, wiadomo od kogo pochodzi, czyli w tym sensie jest podpisane, bo nadawca jest jednoznacznie identyfikowany. Jest też skierowane do fiskusa.

Czytaj więcej

NSA: liniowy PIT można wybrać przez przelew bankowy do fiskusa
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty