Przemysław Wojtasik na łamach „Rzeczpospolitej” przypomina, że obecnie usługi kosmetyczne są na podstawowej stawce podatku, czyli 23 proc. Niższy 8 proc. VAT jest tylko na usługi fryzjerskie.

Wkrótce ma się to zmienić. Ministerstwo Finansów opublikował projekt przepisów. W uzasadnieniu wskazuje, że  niższa stawka VAT będzie na określone zabiegi kosmetyczne, np. pielęgnacyjne oraz upiększające, które dotyczą urody i twarzy (i nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej). Na liście znalazły się również manicure i pedicure, stylizację brwi oraz rzęs, przekłuwanie uszu, usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, a także w zakresie higieny osobistej. Na niższej stawce będzie też pielęgnacja ciała, depilacja oraz naświetlanie promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Co ważne, preferencją nie zostaną objęte zabiegi inwazyjne. Wśród nich Ministerstwo Finansów wspomina wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej.

Niższe stawki VAT mają obowiązywać już od 1 kwietnia 2024 r. Ministerstwo przypomniało, że obniżenie stawek VAT oznacza konieczność dostosowania kas rejestrujących. Przestrzega, że przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, nie mogą prowadzić sprzedaży.

Czytaj więcej

Obniżka VAT na usługi kosmetyczne. Jest już projekt