Kasowy PIT da także korzyść w składce zdrowotnej

Rząd pracuje nad kasowym PIT, czyli rozliczeniu przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta za sprzedany towar bądź usługę. Eksperci wskazują, że kasowo będzie też rozliczana składka zdrowotna.

Publikacja: 06.03.2024 18:11

Kasowy PIT da także korzyść w składce zdrowotnej

Foto: Adobe Stock

Obecnie przedsiębiorcy muszą płacić podatek od przychodu należnego. Czyli także wtedy, gdy nie dostali zapłaty od kontrahenta. Wystarczy, że wykonają usługę albo sprzedadzą towar. Ma się to zmienić za sprawą kasowego PIT, a więc wprowadzenia zasady, że przedsiębiorca zapłaci podatek dopiero, gdy dostanie pieniądze od kontrahenta. A co ze składką zdrowotną? – Skoro ma być kasowy PIT, to kasowo będzie też rozliczana składka zdrowotna – mówi „Rzeczpospolitej” Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Przedsiębiorcy na skali oraz stawce liniowej liczą składkę zdrowotną od dochodu. Czyli przychodu pomniejszonego o koszty. - Jeśli właściciel firmy nie dostanie pieniędzy od klienta i nie wykaże przychodu, mniejsza będzie nie tylko podstawa wymiaru podatku, ale także składki zdrowotnej – wskazuje Cezary Szymaś.

Przykład podaje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt:  Załóżmy, że przedsiębiorca na liniowym PIT wykonał usługę za 50 tys. zł. Kontrahent nie uregulował należności. Teraz przedsiębiorca musi zapłacić 9,5 tys. zł podatku i 2,45 tys. zł składki zdrowotnej. Jeśli wejdzie metoda kasowa i się na nią zdecyduje, składka zdrowotna będzie minimalna (obecnie 381,78 zł), a podatek wyniesie zero.

Z kasowego rozliczenia będą mogli korzystać też ryczałtowcy. U nich składka zdrowotna zależy od przychodu (są podzieleni na trzy grupy).

– U wielu ryczałtowców wybór kasowej metody i niewykazanie przychodu da możliwość zapłaty niższej składki. Co więcej, będą mogli wpływać na jej wysokość, umawiając się z kontrahentem na późniejszy termin zapłaty, np. zamiast pod koniec grudnia na początek stycznia – wskazuje Piotr Juszczyk.

Jak już pisaliśmy, prawo do kasowego PIT będą mieli tylko przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność. Co więcej, zasada kasowa ma przysługiwać tylko przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność oraz tym, których przychody z biznesu z poprzedniego roku nie przekroczyły 500 tys. zł.

Przedsiębiorca, który zastosuje kasową metodę i tak będzie musiał po dwóch latach (licząc od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy) wykazać przychód. Nawet jeśli nadal nie otrzymał zapłaty od kontrahenta.

Czytaj więcej

Kasowy będzie nie tylko PIT, ale też składka zdrowotna
PIT & CIT & VAT
Współpraca z firmą małżonka a rozliczanie kosztów. Jest nowa interpretacja
PIT & CIT & VAT
Czy przychody ze znaków towarowych można rozliczać ryczałtem? Jest wyrok
PIT & CIT & VAT
NSA wydał wyrok ws. wydatków na biznesowe ubrania
PIT & CIT & VAT
Zapadł ważny wyrok w sprawie firmy nieświadomie wplątanej w oszustwo
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
PIT & CIT & VAT
Studia z marketingu w firmowych kosztach? Oto co mówi fiskus
PIT & CIT & VAT
Paczki dla pracowników z okazji Dnia Dzień. Z podatkiem czy bez?