Koniec z zerowym VAT na żywność to dodatkowe formalności dla sprzedawców

Rząd zdecydował, że VAT na podstawowe produkty spożywcze wróci od kwietnia do poziomu 5 proc. Dla sprzedawców oznacza to dodatkowe formalności.

Publikacja: 13.03.2024 18:29

Kasy fiskalne będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi

Kasy fiskalne będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi

Foto: Adobe Stock

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona z powodu wysokiej inflacji za styczeń 2022 roku (9,2 proc. rok do roku).

We wtorek Ministerstwo Finansów poinformowało o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Resort wyjaśnił, że decyzję podjęto "w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych".

VAT na podstawowe produkty spożywcze wróci od kwietnia do poziomu 5 proc. Jak zauważa na łamach „Rzeczpospolitej” Paweł Rochowicz, taka zmiana oznacza konieczność przeprogramowania kas fiskalnych dla podatników prowadzących sprzedaż detaliczną żywności. W kasach jest bowiem zainstalowany tzw. schodek podatkowy, czyli blokada sprzedaży po zawyżonej stawce VAT.

Na ogół każdy użytkownik kasy może przeprowadzić taką zmianę. Ważne jest, by od 1 kwietnia artykuły spożywcze, które dotychczas były objęte tymczasową zerową stawką, znów sprzedawać ze stawką 5 proc. jak przed 1 lutego 2022 r. To właśnie wtedy wprowadzono to nadzwyczajne złagodzenie.

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę, że znacznie większy kłopot mogą mieć podatnicy, którzy w czasie obowiązywania zerowej stawki uzyskali tzw. wiążącą informację stawkową (WIS). To oficjalne potwierdzenie z administracji skarbowej, że dany towar odpowiada konkretnemu kodowi klasyfikacji statystycznej (CN lub PKWiU), a tym samym, że podlega konkretnej stawce VAT. Utracą bowiem ważność WIS wydane na żywność, która korzystała z zerowej stawki.

W praktyce powrót do 5-proc. stawki VAT może, więc oznaczać konieczność starań o nową decyzję w sprawie WIS. – Chodzi zwłaszcza o produkty spożywcze, których klasyfikacja taryfowa dotychczas wzbudzała wątpliwości interpretacyjne – wskazuje Mateusz Śliwiński, menedżer w kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi. Jak wyjaśnia, były takie rozbieżności w przypadku towarów niewymienionych wprost w ustawowym załączniku, a bardzo popularnych na rynku, np. mas kajmakowych, różnych rodzajów pieczywa cukierniczego czy piw bezalkoholowych z odpowiednim udziałem soków.

Czytaj więcej

Likwidacja zerowego VAT na żywność: wiążące informacje stawkowe do wymiany
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty