To już ostatni dzwonek na złożenie CIT-8 za 2023 rok

Najpóźniej 2 kwietnia spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

Publikacja: 28.03.2024 09:58

To już ostatni dzwonek na złożenie CIT-8 za 2023 rok

Foto: firma.rp.pl

Deklarację CIT-8 składają spółki z o.o., akcyjne, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Jak przypomina na łamach „Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, w tym zeznaniu wykazywane są podatkowe przychody, a następnie, po pomniejszeniu ich o koszty, dochód (lub stratę, jeśli koszty są wyższe od przychodów). Po dokonaniu wszystkich odliczeń wyliczamy podatek i porównujemy go z zapłaconymi w trakcie roku zaliczkami. Jeśli są wyższe od ostatecznej kwoty CIT dostaniemy zwrot, jeśli jest odwrotnie musimy dopłacić fiskusowi (do 2 kwietnia).

Zeznanie CIT-8 składa się elektronicznie przez urzędowy system e-Deklaracje. Można też wysłać przez e-Urząd Skarbowy albo za pośrednictwem komercyjnych programów księgowych.

Do CIT-8 potrzebne są załączniki. Spółki korzystające z odliczeń wypełniają CIT-8/O. Z kolei spółki, które zdecydowały się na estoński CIT, składają zeznanie na formularzu CIT-8E. - W 2023 r. zmieniono trochę zasady jego rozliczania, m.in. złagodzono kryterium minimalnego zatrudnienia – przypomina Patryk Chmura, radca prawny w EY.

Firmy, które pomagały w 2023 r. Ukrainie, po spełnieniu ustawowych warunków, mogą skorzystać z podwójnej ulgi, czyli rozliczyć wydatki w kosztach i odliczyć od dochodu.

- Spółki powinny też zwrócić uwagę na zasady rozliczania kosztów usług niematerialnych oraz ustalania podatku od przerzuconych dochodów. Wprawdzie zmieniły się już w 2022 r., ale wiele firm wciąż nie zdaje sobie sprawy z nowych uprawnień i obowiązków – tłumaczy na łamach „Rzeczpospolitej” Patryk Chmura.

Czytaj więcej

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty