Zgodnie z tzw. Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 r. firmy nie mogą już amortyzować mieszkań i domów, czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup bądź wybudowanie. Z niedawnej interpretacji skarbówki (nr 0115-KDIT3.4011.769. 2023.2.AWO) wynika, że zakaz nie dotyczy domków mobilnych.

O interpretację, którą na łamach „Rzeczpospolitej” opisał Przemysław Wojtasik, wystąpił przedsiębiorca, który handluje takimi domkami handluje.Jednego z nich nie udało mu się sprzedać, i zamierza wynająć go na cele mieszkaniowe oraz biurowe. W związku z tym zamierza zmienić jego przeznaczenie i zakwalifikować go jako firmowy środek trwały.

Przedsiębiorca był przekonany, że domek nie podlega zakazowi amortyzacji, ponieważ nie jest klasycznym budynkiem. Wskazał, że nie jest (i nie będzie) trwale związany z gruntem. Co więcej, posiada układ jezdny (koła oraz osie) pozwalający na przemieszczanie.

Fiskus zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniano, że zgodnie z art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego, budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, a z 46 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że nieruchomościami są m.in. budynki trwale związane z gruntem. Domek mobilny nie spełnia tego warunku, dlatego nie można uznać, że jest to budynek, do którego ma zastosowanie zakaz amortyzacji.

Czytaj więcej

Domek mobilny można rozliczać w kosztach