Taki wniosek płynie z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 kwietnia 2024 r. (0112-KDIL2-2.4011. 168.2024.1.WS), którą na łamach „Rzeczpospolitej” opisuje Przemysław Wojtasik.

Chodziło przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą - internetowy sklep z koszulkami. Aby lepiej zrozumieć mechanizmy rynkowe rozpoczął on niedawno studia magisterskie na kierunku „marketing i sprzedaż”. Wiąże się to z wydatkami na czesne, a także na dojazdy, podręczniki i zeszyty.

Właściciel firmy zapytał skarbówkę, czy może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Był przekonany, że tak, ponieważ w trakcie studiów nauczy się sprzedaży, marketingu i prowadzenia sklepu internetowego. Z kolei zdobyta podczas studiów wiedza spowoduje poprawę wyników firmy i jej rozwój, co wpłynie pozytywnie na zabezpieczenie źródła przychodów.

Fiskus zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Potwierdził, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć „wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej”. Ten warunek jest spełniony w analizowanej sprawie.

Czytaj więcej

Marketing przyda się w internetowym biznesie