Firma oddała za leczenie, skarbówka weźmie daninę

Pracodawca, który zwraca byłemu pracownikowi wydatki na lekarzy, musi naliczyć mu przychód.

Publikacja: 01.07.2019 07:46

Firma oddała za leczenie, skarbówka weźmie daninę

Foto: firma.rp.pl

Zwrot kosztów leczenia osoby poszkodowanej w trakcie pracy jest opodatkowany. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który siedem lat temu miał w pracy wypadek. Od tego czasu się leczy. Jest częściowo niezdolny do pracy i pobiera rentę z ZUS.

Czytaj także: Co obejmuje ryczałtowy przychód pracowników z nieodpłatnego świadczenia

Sąd przyznał mu odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mężczyzna złożył wniosek o zwrot kosztów leczenia. Wyliczył je na podstawie art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. Były pracodawca rozpatrzył wniosek pozytywnie i wypłacił poszkodowanemu ponad 5 tys. zł. Jednocześnie wystawił mu informację PIT-11, wpisując w niej przychód.

Czy to oznacza, że zwrócone koszty leczenia należy opodatkować? Mężczyzna twierdzi, że nie. Argumentuje, że nie wzbogacił się, jedynie odzyskał poniesione wydatki. Powołuje się też na art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku niektóre odszkodowania i zadośćuczynienia.

Zdaniem fiskusa zwrot kosztów leczenia to przychód z tzw. innych źródeł. Czy może być nieopodatkowany? Powołany przez mężczyznę art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT zwalnia wprawdzie z daniny odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale tylko gdy ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów oraz np. z postanowień układów zbiorowych pracy. Wprawdzie mężczyzna powołał się na art. 444 § 1 kodeksu cywilnego, ale określa on tylko zakres i sposób naprawienia szkody. Nie normuje wysokości odszkodowania lub zasad jego ustalenia. Należy więc uznać, że kwota zwrotu kosztów leczenia nie wynika z żadnych przepisów. Nie został wobec tego spełniony warunek zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Nie można też skorzystać z ulgi na podstawie innych regulacji. Przykładowo art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwalnia z daniny odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej. W opisanej sprawie to kryterium nie jest spełnione.

Reasumując, zwrot kosztów leczenia jest opodatkowany, a pracodawca prawidłowo postąpił, wykazując wypłaconą kwotę w informacji PIT-11.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.167.2019.2.HD

Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm