Masz firmę? Do 13 kwietnia musisz się zgłosić do CRBR

Spółki, które przed 13 października 2019 r. były wpisane do KRS, muszą do 13 kwietnia 2020 r. wysłać zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Firmy wpisane do KRS po 13 października na takie zgłoszenie mają 7 dni od wpisu.

Publikacja: 09.03.2020 12:43

Masz firmę? Do 13 kwietnia musisz się zgłosić do CRBR

Foto: AdobeStock

Także 7 dni jest na aktualizację danych przekazanych już do rejestru. O co chodzi? Wyjaśnijmy na początek, czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Przeciwdziałanie terroryzmowi i praniu pieniędzy

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system gromadzący informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. A przepisy o CRBR weszły w życie 13 października 2019 r

CZYTAJ TAKŻE: Dematerializacja akcji. Zmiany dla kilkunastu tysięcy firm

Przepisy te wdrażają regulacje dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. A chodzi o zapobieganie wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV dyrektywa AML). To oznacza, że jednym z głównych zadań CRBR jest właśnie przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Wpis zgłasza osoba uprawniona

Wpisowi do CRBR podlegają spółki wymienione w art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zatem chodzi o spółki: jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne, akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych).

Dane do CRBR zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki. I dzieje się to zgodnie z zasadami reprezentacji przewidzianymi w Kodeksie Spółek Handlowych.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy muszą uważać na RODO

Takie zgłoszenie musi być opatrzone przez takie osoby kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Niestety, pełnomocnicy spółki nie mogą dokonać zgłoszenia informacji do CRBR. Jeśli więc wymagana jest łączna reprezentacja, tj. przez więcej niż jedną osobę, zgłoszenie musi być podpisane przez wszystkie wymagane osoby. I nie ma tu znaczenia kolejność składania podpisów. Tym samym podpisy kwalifikowane i podpisy potwierdzane profilem zaufanym ePUAP mogą być zamieszczane w dowolnej konfiguracji.

Zgłoszenie zawiera oświadczenie o prawdziwości informacji zgłaszanych do CRBR ze strony osoby lub osób dokonujących wpisu.

Zgłoszenia dokonuje się tylko w formie elektronicznej przez stronę https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/. A zgłaszający korzystają przy tym z profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dane są jawne

Wszystkie informacje na temat osób kontrolujących dany podmiot, a zatem będących jego beneficjentami rzeczywistymi, zgromadzone w CRBR są jawne. Są one dostępne bezpłatnie na stronie https://www.podatki.gov.pl/crbr/.

CZYTAJ TAKŻE: O 4 dni więcej na pokutę u fiskusa

W CRBR każdy przedsiębiorca może sprawdzić swoich biznesowych partnerów. I tym samym zweryfikować nowego lub nieznanego kontrahenta.

Także 7 dni jest na aktualizację danych przekazanych już do rejestru. O co chodzi? Wyjaśnijmy na początek, czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Przeciwdziałanie terroryzmowi i praniu pieniędzy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Koniec odrębnej procedury w sprawach gospodarczych? Nie spełniła zakładanego celu
Prawo i Podatki
Sąd w Gdańsku rozstrzygnął spór ws. prawa do utworów pracowniczych
Prawo i Podatki
Nowa ustawa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych
Prawo i Podatki
Od 1 lipca nowe obowiązki dla firm. Chodzi o dyrektywę SUP
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Prawo i Podatki
Zmiany w podatku od nieruchomości nie ucieszą wielu firm