Pytanie:

Czy pracodawca może pytać pracownika o miejsce, w którym pracownik spędził urlop?

Odpowiedź:

Pracodawca powołując się na cel, którym jest przeciwdziałanie chorobie COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2 może zapytać pracownika (informując w jakim celu dokonuje takich ustaleń), czy był w miejscu, w którym występuje szczególne zagrożenie epidemiczne (np. w Chinach, we Włoszech czy w Hiszpanii).

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Gdyby pracownik odmówił udzielenia informacji pracodawca może odsunąć go od pracy i poinformować Państwową Inspekcję Sanitarną o podejrzeniu, że pracownik mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi.

Za czas odsunięcia od pracy pracodawca co do zasady ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia. Jednak w takiej sytuacji można by powstrzymać się z zapłatą wynagrodzenia podnosząc, że pracownik współprzyczynił się do sytuacji, w której nie świadczy pracy. Ma on bowiem obowiązek dbania o dobro zakładu pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Postojowe razy trzy i szersze zwolnienia ze składek ZUS

Podstawa prawna: art. 207 k.p.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.