Zasadniczym celem obowiązującej od listopada 2018 roku ustawy o zarządzie sukcesyjnym było wprowadzenie mechanizmów umożliwiających ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy oraz wzmocnienie ochrony praw osób trzecich związanych z prowadzeniem firmy: kontrahentów, kooperantów, konsumentów i pracowników. Ustawa ta określa zasady powoływania, funkcjonowania i wygaśnięcia misji (zarządu) zarządcy sukcesyjnego oraz jego prawa i obowiązki.

Ustanowiony przez przedsiębiorcę na wypadek jego śmierci lub przez spadkobierców zarządca (krewny lub ktoś dalszy) umożliwia w miarę płynną kontynuację działalności: realizację umów i zawieranie nowych, w tym o pracę, korzystanie z koncesji, licencji, zezwoleń wydanych za życia poprzedniego przedsiębiorcy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło się o ocenę funkcjonowania ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją firm. - Być może jest to wstęp do prezentacji zapowiadanej od dawna fundacji rodzinnej - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Marek Domagalski.

– Nowa ustawa pozwoli na przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać oraz realizować plan fundatora, a zyski przekazywać na rozwój firmy i na prywatne potrzeby członków jego rodziny lub innych uprawnionych osób. Skorzysta na tym firma, jej udziałowcy, pracownicy, a w konsekwencji gospodarka – mówił przed kilkoma dniami minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Czytaj więcej

Szykują się kolejne zmiany ważne dla firm ws. sukcesji