Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu

• Co można zrobić z biznesem, by nie stracić na składce zdrowotnej?
• Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
• Czy sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów?
• Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców szykuje rząd?
• Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
• IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
• Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe

Publikacja: 14.04.2024 20:17

Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej  * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu

Foto: Adobe Stock

Dziel i obniż składkę

Część przedsiębiorców zapłaci dużo wyższe składki zdrowotne po zapowiadanej reformie. Np. ryczałtowcy z dużymi przychodami (minimum 60 tys. zł miesięcznie). Szukają więc już teraz sposobów na uniknięcie strat. Być może będą musieli zmienić formę rozliczeń całego biznesu albo... podzielić firmę.

Doradcy podatkowi twierdzą, że to dobry pomysł, gdy przedsiębiorca zajmuje się różnymi rzeczami, np. świadczy usługi remontowe i sprzedaje materiały budowlane.

Wówczas część biznesu można pozostawić w JDG opodatkowanej ryczałtem, a resztę przerzucić do spółki cywilnej albo jawnej, gdzie wspólnicy rozliczają się stawką liniową i korzystają z limitu dochodów na niższe składki. Albo wybierają skalę PIT i płacą składkę zdrowotną w stałej kwocie.

Podział można też zrobić w firmie typowo handlowej, przerzucając część asortymentu do innej.

Najłatwiej podzielić firmę na rodzinę. Na przykład z biznesu męża robimy działalność męża i żony. Wtedy obie firmy mogą zostać na ryczałcie.

Czytaj więcej

Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?

e-PIT czeka już na przedsiębiorców

Po raz pierwszy przedsiębiorcy mogą złożyć roczne zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT. Na stronie podatki.gov.pl w e-Urząd Skarbowy znajdą wstępnie wypełnione zeznania roczne: PIT-36 dla przedsiębiorców na skali i PIT-37 dla liniowców i ryczałtowców.

Tym, którzy zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, zleceniu skarbówka uwzględniła także informacje od płatników. W e-PIT znajdują się już również kwoty zaliczek (ryczałtu), które przedsiębiorca płacił za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności. Fiskus uwzględnił też ulgę na dzieci oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego, dla której ma być przeznaczone 1,5 proc. podatku (to dane przepisane z poprzedniego zeznania).

Resztę danych podatnik musi wpisać sam. Najważniejsze są przychody z działalności. Rozliczający się na skali i liniówce wykazują również koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają). W e-PIT nie ma też składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok

Wydatki na promocję za 1 zł można rozliczyć w kosztach

Firma zorganizowała dla swoich kontrahentów akcję promocyjną: trzeba dokonać zakupów na określonym poziomie, by za 1 zł nabyć wycieczkę, bon towarowy lub artykuły przemysłowe. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem i faktycznie podniosła sprzedaż. Jednak w związku z nią firma poniosła określone wydatki na zakup dóbr, które oferowała za złotówkę.

Zapytała, czy te wydatki może rozliczyć w kosztach jako związane z działalnością gospodarczą i przyczyniające się do osiągnięcia przychodów.

Fiskus się zgodził. Nie miał wątpliwości, że w tym przypadku "istnieje związek pomiędzy poniesieniem wydatków, a uzyskaniem czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów”.

Czytaj więcej

Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów

Ma być łatwiej rozpocząć i prowadzić biznes

Rząd szykuje deregulację obejmującą 35 ustawa. Pakiet zawiera 50 rozwiązań i dotyczy rożnych kwestii, o które od lat upominali się przedsiębiorcy. Pierwszy filar obejmuje zmiany, które mają ułatwić rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej. Wprowadzona ma być m.in. zasada, że osoby wykonujące działalność nierejestrową powinny posługiwać się numerem PESEL.

Drugi filaru ma uprościć niektóre obowiązki przedsiębiorców, a także poprawić relacje biznesu z administracją publiczną. Chodzi np. o skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni. Kontrola będzie musiała być poprzedzona doręczeniem przedsiębiorcy wstępnej listy informacji i dokumentów.

Trzeci filar dotyczy prawa gospodarczego. Wprowadzona zostanie zasada „one in, one out” - każdy dodawany obowiązek dla firm będzie wiązał się z koniecznością likwidacji innego obciążenia. Przedsiębiorców nie będzie można zmuszać do stosowania dopiero co uchwalonych przepisów - vacatio legis zostanie wydłużone do minimum 6 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych rozwiązań.

Czytaj więcej

Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły

Przeskanuj biznes z ekspertem od własności intelektualnej

Urząd Patentowy RP zachęca przedsiębiorców z sektora MŚP do skorzystania usługi wstępnej diagnostyki własności intelektualnej (IP Scan), która pomaga przedsiębiorcom ustalić, co w firmie jest wartością intelektualną, którą można chronić i jak ją wykorzystać.

W ramach IP Scan ekspert ds. własności intelektualnej wyznaczony przez Urząd Patentowy RP przeprowadza wspólnie z przedsiębiorcą analizę modelu biznesowego, produktów lub usług, a także plany rozwoju. Celem jest określenie najwłaściwszej strategii własności intelektualnej dla firmy. Efektem jest raport oraz propozycje najlepszych rozwiązań dotyczących zarządzania prawami własności intelektualnej w przyszłości, a także ich ochrony i dalszego rozwoju.

IP Scan obejmuje wszystkie prawa własności intelektualnej (znaki towarowe, wzory, patenty, wzory użytkowe, odmiany roślin, oznaczenia geograficzne), jak również te, które są niezarejestrowane lub nie podlegają rejestracji (np. prawo autorskie, tajemnice przedsiębiorstwa, nazwy przedsiębiorstw, nazwy domen itp.).

Przedsiębiorca, który zgłosi chęć skorzystania z usługi i dostanie pozytywną odpowiedź, może otrzymać zwrot nawet 90% kosztów skanowania IP.

Czytaj więcej

IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną

Koło ratunkowe dla firmy w kłopotach

Przedsiębiorcy z długami coraz częściej korzystają z postępowania o zatwierdzanie układu - wynika z raportu „Restrukturyzacje i upadłości w Polsce 2023”. Na 4193 restrukturyzacje wszczęte w 2023 r. aż 3903 to pozasądowe postępowania restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu (PZU). Są stosunkowo tanie i krótko trwają. Dodatkowo dają możliwość skorzystania z moratorium egzekucyjnego oraz ochrony przed wypowiedzeniem kluczowych kontraktów gospodarczych restrukturyzowanego przedsiębiorcy — dłużnika.

Jest i druga strona medalu. Zdaniem Patryka Filipiaka, doradcy restrukturyzacyjnego i adwokata, niepokojącym zjawiskiem jest nadużywanie postępowania o zatwierdzanie układu.

- Łatwość uruchomienia ochrony przedsiębiorcy (dłużnika) przed egzekucją skutkowała tym, że popularną usługą stała się nie tyle kompleksowa pomoc doradcza ukierunkowana na trwałą naprawę przedsiębiorstwa, lecz udzielenie czasowego zawieszenia egzekucji — twierdzi Patryk Filipiak.

Czytaj więcej

Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu

WAŻNE TERMINY

PONIEDZIAŁEK

15 kwietnia

√ składki ZUS za marzec 2024 r. wpłacają płatnicy posiadający osobowość prawną
√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za kwiecień 2024 r. - osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej
√ wpłata do PPK

WSKAŹNIKI KADROWE

Kwiecień 2024

5,05 zł – dodatek za godzinę pracy w porze nocnej w kwietniu 2024 r.
107,6 proc. – wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2024 r.
7540,36 zł – kwota przyjmowana do obliczenia wpłat na PFRON od 1 marca do 31 maja
2024 r.
2400 zł – kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 1 stycznia 2023 r.
4242 zł – minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
27,70 zł – minimalna stawka godzinowa brutto dla zleceniobiorców od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
63 630 zł (4242 zł x 15) – maksymalna odprawa z tytułu zwolnień grupowych od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
234 720 zł – kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2024 r., tzw. 30-krotność (do jej ustalenia przyjęto prognozowane przeciętne wynagrodzenie 7824 zł) 

Dziel i obniż składkę

Część przedsiębiorców zapłaci dużo wyższe składki zdrowotne po zapowiadanej reformie. Np. ryczałtowcy z dużymi przychodami (minimum 60 tys. zł miesięcznie). Szukają więc już teraz sposobów na uniknięcie strat. Być może będą musieli zmienić formę rozliczeń całego biznesu albo... podzielić firmę.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta