Jak pisze w swoim artykule Przemysław Wojtasik, wątpliwości w tej sprawie pojawiły się po niekorzystnym dla podatników orzecznictwie dotyczącym przedsiębiorców, którzy rozliczają w firmie wynajem mieszkań. – Z wyroków wynika, że od wynajmowanych w biznesie mieszkań trzeba płacić wyższy podatek od nieruchomości. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów, zapowiedziało też, że przeanalizuje dokładniej zasady opodatkowania nieruchomości mieszkalnych – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Efektów tej analizy zaczęli się obawiać nie tylko wynajmujący, ale także przedsiębiorcy, którzy w miejscu swojego zamieszkania prowadzą firmy. "Rzeczpospolita" zapytała o ich rozliczenia Ministerstwo Finansów. Odpowiedź jest jednoznaczna. "Lokal mieszkalny, w którym przedsiębiorca ma zarejestrowaną firmę, wykorzystywany jednocześnie do prowadzenia działalności gospodarczej i do codziennego życia przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według niższej stawki" – pisze ministerstwo.

A kiedy przedsiębiorca zapłaci wyższą stawkę? – Gdy z powodu prowadzenia działalności w lokalu nie można już mieszkać. Przykładowo jest w nim gabinet lekarski, pracownia architektoniczna czy magazyn towarów – tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt. – Stawki podatku od nieruchomości biznesowych mogą być prawie 29 razy większe niż od mieszkań, różnica jest więc ogromna – podkreśla.

Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla domowych firm: fiskus nie weźmie więcej od nieruchomości