Od środy duże zmiany w Kodeksie pracy - oto, co muszą wiedzieć pracodawcy

W środę 26 kwietnia wchodzą w życie przepisy nowelizacji kodeksu pracy, która wdraża do polskiego prawa dwie dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.

Publikacja: 26.04.2023 14:34

Od środy duże zmiany w Kodeksie pracy - oto, co muszą wiedzieć pracodawcy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wchodzące zmiany przewidują nowe urlopy dla pracowników. Pracodawca będzie zobowiązany udzielić dodatkowego, pięciodniowego (bezpłatny) urlopu opiekuńczego na osobistą opiekę lub wsparcie z poważnych względów medycznych osoby będącej członkiem rodziny lub mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowym. Zgodnie z nowymi przepisami za członka rodziny uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka.

Dodatkowo pracownik może od teraz skorzystać z dwóch dni (albo 16 godzin) zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym wypadku zachowa prawo do połowy przysługującego mu wynagrodzenia.

Nowelizacja wydłuża także urlop rodzicielski o dodatkowe dziewięć tygodni, które w praktyce są przeznaczone dla ojców (tzn. przepadną, jeśli nie zostaną wykorzystane).

Z kolei pracowników wychowujących dziecko do ósmego roku życia nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej ani też delegować poza stałe miejsce pracy.

Co więcej, pracodawca ma obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umów o pracę na czas określony oraz konieczność konsultowania tego kroku z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym.

Czytaj więcej

Eksperci o nowelizacji Kodeksu pracy: to dokręcanie śruby firmom

Nowelizacja zmienia zasady stosowania umów na okres próbny. Otóż czas ich trwania zależy teraz od długości umowy na czas określony, jaką firma będzie chciała zawrzeć z zatrudnionym po okresie próby.

Pracownik (zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy) może też raz w roku występować do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy lub zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. W myśl nowych regulacji takie podanie pracownik może skierować jedynie raz w roku. Z kolei firma musi na nie odpowiedzieć w ciągu miesiąca.

Pojawią się też nowe obowiązku informacyjne dla pracodawców, którzy muszą od teraz informować o prawie pracownika do szkoleń, jeżeli firma je zapewnia, w szczególności o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej w przedsiębiorstwie. Co więcej, nowe przepisy przesądzają, że czas szkolenia przeprowadzanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do jego czasu pracy.

Na tym nie koniec. Pracownik ma też zagwarantowane prawo do równoległego zatrudnienia w innym miejscu. Nie można już zabraniać pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Czytaj więcej

Duże zmiany w Kodeksie pracy: nowe urlopy i zasady w umowach
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa