Będzie więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej? Chcą tego księgowi

Krajowa Izba Biur Rachunkowych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o przesunięcie terminu rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 roku do 30 czerwca.

Publikacja: 10.05.2023 11:58

Będzie więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej? Chcą tego księgowi

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, iż do poniedziałku 22 maja każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w ubiegłym roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Przedsiębiorcy składają takie rozliczenie po raz pierwszy.

Jak informowała "Rzeczpospolita" zarówno osoby prowadzące własny biznes jak i księgowi mają kłopoty techniczne z wysyłką do ZUS-u nowych deklaracji.

Czytaj więcej

Są problemy z rozliczeniem składki zdrowotnej. "Mamy prawdziwy armagedon"

Krajowa Izba Biur Rachunkowych zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Rekomenduje przesunięcie terminu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 30 czerwca. Chce też przesunięcia terminu akceptacji wniosku o zwrot nadpłaty do 31 lipca. W kolejnych latach KIBR postuluje oddzielenie rocznego rozliczenia składki od deklaracji miesięcznej DRA za kwiecień.

W piśmie Krajowa Izba Biur Rachunkowych podkreśla, że otrzymała "setki zgłoszeń od użytkowników programu Płatnik wskazujących na nieprawidłowości w działaniu".

- Od momentu udostępnienia aktualizacji oprogramowania Płatnik w dniu 28.04.2023 r. do dnia dzisiejszego występują skumulowane problemy z wysyłką zestawów do ZUS, wciąż otrzymujemy nowe metryki, które wymagają kolejnych aktualizacji oprogramowania i uniemożliwiają zarówno pracę bieżącą nad rozliczeniem składek ZUS jak również pracę nad rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. Liczba błędów, krytycznych, które pojawiają się przy próbie tworzenia deklaracji oraz liczba utrudnień, które dodatkowo wprowadzono (np. brak możliwości złożenia kompletu ZWUA i ZUA) w tak kluczowym czasie jest nie do zaakceptowania - podkreśla Beata Boruszkowska, prezes KIBR.

Czytaj więcej

Księgowi chcą więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej
Prawo i Podatki
Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku
Prawo i Podatki
Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Prawo i Podatki
Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej
Prawo i Podatki
Od środy trzeba gromadzić nowe dokumenty związane z pracownikami
Prawo i Podatki
Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki