Skarbówka chce na dłużej zamrażać środki na kontach bankowych

Wydłużenie prewencyjnych blokad kont bankowych do 96 godzin nie tylko firmowych, ale również prywatnych rachunków jednoosobowych przedsiębiorców - takie zmiany zakłada obszerny projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.

Publikacja: 29.06.2023 10:14

Skarbówka chce na dłużej zamrażać środki na kontach bankowych

Foto: Adobe Stock

Jak pisze w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Rochowicz, chodzi o rozszerzenie kompetencji szefa Krajowej Administracji Skarbowej, które przysługują mu jako narzędzie walki z oszustwami podatkowymi.

Zamrażanie środków mogłoby dotyczyć nie tylko rachunków w bankach czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale również u innych dostawców usług płatniczych.

Projekt przewiduje wydłużenie czasu blokady konta w razie podejrzenia, że jego właściciel jest zamieszany w wyłudzenia skarbowe. Obecnie szef KAS, nawet bez przedstawiania dowodów, może zablokować firmowe konto podatnika na 72 godziny. Czas ten ma zostać wydłużony do 96 godzin.

Co więcej, wśród proponowanych zmian jest uprawnienie fiskusa do blokowania kont nie tylko firmowych, ale też prywatnych, należących do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak pisze Paweł Rochowicz, w projekcie nazwano taką blokadę „wstrzymaniem czynności”, co oznacza – według uzasadnienia projektu – czasowe ograniczenie korzystania i dysponowania wartościami majątkowymi będącymi przedmiotem czynności prawnej i faktycznej.

Proponowane zmiany dotyczące systemu STIR i blokowania rachunków bankowych jednoosobowych firm są uzasadniane chęcią uszczelnienia systemu przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym.

Czytaj więcej

Fiskus chce blokować konta na dłużej. Nie tylko firmowe, ale i prywatne
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa