Koniec użytkowania wieczystego. Firmy czasami będą musiały iść do sądu

Przedsiębiorstwa będą mogły przekształcić prawo użytkowania nieruchomości we własność. Część spraw będzie kończyć się jednak w sądzie, bowiem w ustawie nie przewidziano trybu rozpatrywania sporów między użytkownikiem wieczystym nieruchomości a jej właścicielem.

Publikacja: 16.08.2023 13:51

Koniec użytkowania wieczystego. Firmy czasami będą musiały iść do sądu

Foto: Adobe Stock

Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Karina Knorps-Tuszyńska, nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zacznie obowiązywać z końcem sierpnia, pozwoli przedsiębiorcom na wykupienie użytkowanego gruntu bez możliwości odmowy sprzedaży przez Skarb Państwa lub samorząd.

Użytkownik wieczysty nieruchomości, będzie miał 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu na wystąpienie z żądaniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej.

Jak się okazuje, w ustawie zabrakło zapisu, do kogo będzie można się zwrócić i kto będzie rozwiązywał spory między publicznym właścicielem gruntu a żądającym sprzedaży użytkownikiem wieczystym. Taki spór może wyniknąć, gdy np. samorząd uzna, że przedsiębiorca nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, a ten użytkownik będzie uważał inaczej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi dla "Rzeczpospolitej" wyjaśniło, że gdy właściciel gruntu uzna, że nie zostały spełnione przesłanki z art. 198g ust. 2 ustawy, obowiązują przepisy prawa cywilnego, ponieważ umowa sprzedaży jest umową cywilnoprawną.

– Rozstrzygnięcie sporu możliwe zatem będzie na drodze sądowej – wskazał resort.

Czytaj więcej

Wykup gruntu użytkowanego przez firmę czasem po walce w sądzie
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm