NSA wydał wyrok ws. zwrotu akcyzy przy korekcie faktury

Nie ma możliwości korygowania faktur w sposób prowadzący do obniżenia podstaw opodatkowania podatkiem akcyzowym na skutek udzielonych rabatów - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 08.03.2024 14:51

NSA wydał wyrok ws. zwrotu akcyzy przy korekcie faktury

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła firmy, która jest głównym, choć niewyłącznym dystrybutorem w Polsce samochodów oraz części zamiennych. Generalny dystrybutor sprzedaje jej samochody, które ona następnie odsprzedaje autoryzowanym dealerom. Zakup i sprzedaż samochodów osobowych co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce. Ich zakup następuje w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru i jest dokumentowany fakturami VAT, na których wskazywana zostaje cena transakcyjna.

Firma wystąpiła o interpretację w sprawie korekty podstawy opodatkowania akcyzą samochodów osobowych oraz jej zwrotu. Wyjaśniła w niej, że w wyniku błędu w fakturowaniu lub omyłki przy wyliczeniu należnego rabatu niezbędna bywa korekta faktury VAT wystawionej przez sprzedawcę. Dzieje się tak na przykład przy zakupie aut z edycji specjalnych, gdy pierwotnie ustalone warunki zakupowe odbiegają od rzeczywistych.

Spółka była przekonana, że jeśli otrzyma faktury korygujące pierwotną cenę transakcyjną, to ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania. Może więc wystąpić o zwrot akcyzy od aut zapłaconej w nadmiernej wysokości.

Skarbówka tego nie potwierdziła. Wyjaśniła bowiem, że w art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym wskazana jest jedynie „kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić” za samochód osobowy – a nie „będzie”. W konsekwencji przepis ten nie uwzględnia żadnych obniżek lub rabatów.

Jak zaznaczono, miarodajnym momentem prawidłowego określenia podstawy opodatkowania jest dzień powstania obowiązku podatkowego. Późniejsze działania nie mają wpływu na jej wysokość.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale dwukrotnie przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I GSK 429/20), który opowiedział się za utrwaloną linią orzeczniczą, że brak jest możliwości korygowania faktur w sposób prowadzący do obniżenia podstaw opodatkowania podatkiem akcyzowym na skutek udzielonych rabatów.

Czytaj więcej

Korekta w akcyzie była niedopuszczalna. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm