Kontrahent z raju podatkowego? Fiskus zażąda wyjaśnień

Raj podatkowy? Resort finansów zażąda wyjaśnień.
Raj podatkowy? Resort finansów zażąda wyjaśnień. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy zawierający transakcje z podmiotami, które mają siedziby w kraju uznanym za raj podatkowy, będą musieli podawać gospodarcze uzasadnienie tych transakcji, w tym spodziewane korzyści podatkowe.

Wszystko w ramach przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dwa projekty rozporządzeń w tym zakresie – dla PIT i dla CIT – opublikował resort finansów. Oba projekty to konsekwencja dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, uchwalonej 28 listopada 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2123).

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Nowelizacja ta przewiduje rozszerzenie zakresu elementów wymaganych w lokalnej dokumentacji cen transferowych w przypadku transakcji z podmiotami z krajów potocznie zwanych rajami podatkowymi, o uzasadnienie gospodarcze transakcji. Chodzi przede wszystkim o opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych.

Przepisy wykonawcze do zmiany

Stąd konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniach dotyczących lokalnej dokumentacji cen transferowych. W obu opublikowanych projektach minister wskazał więc, że lokalna dokumentacja cen transferowych w przypadku transakcji z podmiotami z rajów będzie musiała zawierać opis okoliczności, z których wynika obowiązek dokumentacyjny. Podmiot realizujący ten obowiązek będzie musiał podać czy zawiera transakcję  z rajem bezpośrednio czy ma ona charakter pośredni.

Raj podatkowy? Fiskus chce poznać korzyści

Uzasadnienie gospodarcze transakcji, będzie miało na celu wyjaśnienie przez podatnika przyczyn gospodarczych zawarcia transakcji z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (czyli podmiotem z tzw. raju podatkowego). Ważnym elementem tego uzasadnienia ma być opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych. Korzyść ekonomiczna może (nie musi) być kwantyfikowalna i przejawiać się – przykładowo – w poprawie konkurencyjności, zwiększeniu udziału w rynku czy wzroście innowacyjności.

CZYTAJ TEŻ: TSUE: polska ulga na złe długi w VAT narusza prawo unijne

W związku z tym podmiot, który prowadzi wspomniane transakcje – bezpośrednio czy pośrednio – będzie musiał sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych, w której przedstawi gospodarcze uzasadnienie transakcji, w szczególności gospodarczą racjonalność zawarcia i realizacji transakcji. Z kolei korzyść podatkowa powinna być rozumiana na potrzeby sporządzanej lokalnej dokumentacji cen transferowych jako korzyść podatkowa w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej (przepis ten definiuje korzyść podatkową na potrzeby schematów podatkowych).

CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT

Oba rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odmowa przyjścia do pracy

Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w związku z pandemią koronawirusa – wyjaśniają ...

Odszkodowania dla siłowni za ich zamknięcie

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP chce odszkodowań dla przedsiębiorców za zamknięcie siłowni. I to niezwłocznie. ...

Polskie firmy ciągną do Francji

Do eksportu i ekspansji na rynek francuski polskich przedsiębiorców zachęcają zarówno agendy rządowe, izby ...

Znaki towarowe po brexicie. Co z nimi w Wielkiej Brytanii?

Znaki towarowe zarejestrowane w UE – co po brexicie?

Ochrona intelektualnej własności przemysłowej to kolejna dziedzina, w której definitywny brexit nastręcza polskim przedsiębiorcom ...

Nie każdy zestaw będzie opodatkowany jedną stawką VAT

Zestaw przekąsek nie będzie pod względem ekonomicznym jedną, kompleksową całością. Sprzedaż takiego zestawu trzeba ...

Firma rozliczy wydatki na dobroczynną akcję

Spółka, która pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy na fundację, może odliczyć poniesione na ten cel ...