Elai.io. to platforma oparta na sztucznej inteligencji (AI) i technologii w modelu SaaS (Software as a Service), służąca do tworzenia spersonalizowanych wideo przy użyciu samego tylko tekstu. Drugie i trzecie przyznano odpowiednio startupom: Knopka i Atmosphere. Każdy z nich otrzymał 10 tys. zł na dalszy rozwój. Knopka to startup, który opracował system wzywania pielęgniarek w szpitalach. Dzięki rozwiązaniu są one natychmiast powiadamiane o zagrożeniu, a jeśli nikt nie zareaguje na nie w ciągu trzech minut, alarm staje się mocniejszy i w ostateczności trafia do naczelnika danego oddziału. Z kolei Atmosphere to system do przetwarzania danych pogodowych stosowany zarówno w przypadku urządzeń zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Łącznie do walki o zwycięstwo stanęło 20 startupów z Ukrainy, które rywalizowały o nagrody o łącznej wartości 50 tys. zł.

Kyiv Tech Hub to finałowa konferencja organizowana w ramach przedsięwzięcia Polish-Ukrainian Startup Bridge, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego celem jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych podczas spotkań regionalnych na Ukrainie. Kolejnym etapem jest akceleracja zespołów startupowych w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich funduszy Venture Capital.

Czytaj więcej

Ile zarabia się w polskich startupach?

– W tym roku do projektu zgłosiło się niemal 100 projektów z Ukrainy, z czego programem akceleracyjnym objęliśmy 30. Do finału Kyiv Tech Hub 2021 zakwalifikowało się 20 najlepszych. Wszystkie prezentowały się przed jury złożonym z przedstawicieli polskich funduszy Venture Capital oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas konkursu projekty oceniano pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności rozwiązania, kompetencji zespołu oraz samej jakości prezentacji  – mówi Krzysztof Grochowski, ekspert wiodący Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Poza konkursem startupy biorące udział w projekcie Polish-Ukrainian Startup Bridge mogły nawiązać kontakt z funduszami Venture Capital z Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Simpact VC, SpeedUp Venture Capital Group, VC Link, Shape VC, SMOK Ventures, ABAN fund, YouNick Mint, Inovo Venture Partners, AgriTech Hub oraz StarFinder Capital Fund.