Technologią w smog. Z nagrodami

7 i 8 grudnia w Krakowie odbędzie się Smogathon 2019: Hackathon z wykorzystaniem danych. Organizatorzy poszukują rozwiązań do walki ze smogiem korzystających z inteligentnych technologii.

Publikacja: 03.12.2019 10:28

Technologią w smog. Z nagrodami

Foto: fot. smogathon.com

Ponad 92 proc. populacji świata oddycha niezdrowym, zanieczyszczonym powietrzem. A ponad 7 mln ludzi umiera w ciągu roku z powodu smogu. Jak wskazują organizatorzy krakowskiego Smogathonu 2019: Hackathonu z wykorzystaniem danych – to musi się skończyć. I szukają bohatera, który pokona Smoga.

Dwa dni rywalizacji

Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. Organizatorzy docierają do projektów z całego świata. Ich wspólnym mianownikiem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą szeroko rozumianych innowacji.

W tym roku zapraszają najlepsze zespoły z całego świata do wzięcia udziału w hackathonie z wykorzystaniem danych, który odbędzie się 7 i 8 grudnia w Krakowskim Parku Technologicznym. Uczestnicy mają zaproponować w kilku kategoriach najlepsze rozwiązania związanie ze smogiem.

Konkursowe kategorie

Są to: Nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi. Tu chodzi o znalezienie rozwiązania, które umożliwia kontrolę jakości węgla i paliw. Zaś w kategorii Identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza celem jest opracowanie efektywnego systemu ogrzewania budynku i optymalizacji z wykorzystaniem najnowszych technologii. A właściwe zarządzanie energią to jeden z elementów inteligentnego domu przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE: FindAir tworzy technologię do walki z astmą

Kolejna kategoria, w której będzie się toczyć rywalizacja, to Zarządzanie emisją w transporcie. Chodzi o rozwiązania technologiczne zmierzające do ograniczenia emisji w transporcie.  Przykładowo samoloty powodują ok. 3,5 proc. globalnego ocieplenia w wyniku wszystkich działań człowieka. Uczestnicy Smogathonu w tej kategorii będą musieli odpowiedzieć na pytania, czy samochody są równie szkodliwe dla ludzi, jak samoloty dla planety? Czy jest jakaś alternatywa dla pojazdów, których używamy dziś? Jak zachęcić ludzi do używania komunikacji miejskiej?

Kolejnym zagadnieniem będą Zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenie powietrza powoduje na świecie 4,2 mln przedwczesnych śmierci, w tym ponad 45 tys. w Polsce. Nie każdy o tym wie, ale smog obniża również jakość życia. Jakie są dostępne metody leczenia ludzi narażonych na zanieczyszczenia? Jak korzystając z innowacyjnych rozwiązań załagodzić objawy?

I wreszcie ostatnia kategoria rywalizacji to Monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia. Czy to możliwe, by każdy z nas miał kieszonkowy czujnik stanu powietrza? Zapewne tak, o ile byłby wystarczająco tani i poręczny. Wyzwaniem jest zaproponowanie takiego rozwiązania. Kiedy mamy świadomość, że za oknem jest smog, możemy odpowiednio dostosować do tego swoją codzienną aktywność.

Nagrody dla najlepszych

Zaproponowane przez uczestników Smogathonu 2019: Hackathonu z wykorzystaniem danych rozwiązania będzie oceniać jury. W jego gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele biznesu i naukowcy. To eksperci zajmujący się na co dzień monitorowaniem stanu powietrza i walką ze smogiem.

CZYTAJ TAKŻE: Agencja Rozwoju Przemysłu wyłoniła lidera innowacji wśród MŚP

Na najlepsze rozwiązania czekają nagrody. Jest to po 10 tys. zł w każdej z konkursowych kategorii. Przewidziane są też nagrody specjalne. Jest to 15 tys. zł od jednego z partnerów wydarzenia. Oraz 60 tys. zł ufundowane przez Krakowski Park Technologiczny.

Międzynarodowa rywalizacja

Jak wyglądał ubiegłoroczny Smogathon? Podczas wydarzeń odbywających się w Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach i Polsce jury wybrało 12 projektów. Walka o tytuł zwycięzcy odbyła się także w Krakowie.

Wśród finałowych, antysmogowych rozwiązań znalazła się m.in. technologia tworzenia cegieł pod ciśnieniem, która likwiduje proces wypalania w trakcie ich produkcji. Jak również powłoka nakładana na szyby, która pochłania zanieczyszczenia. A także nowa generacja masek, która rozwiązuje problem nieszczelności czy antysmogowe przystanki.

Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 100 projektów. Było 46 uczestników oraz 327 osób zaangażowanych w konkursowe wydarzenia.

""

Zespół Smogathonu (od lewej): Anna Ryś, Maciej Ryś, Kamila Knap i Maciej Ujejski. fot. smogathon.com

firma.rp.pl

Łącznie od 2015 roku Smogathon zorganizował 15 wydarzeń w sześciu krajach na czterech kontynentach. Zgłosiło się do nich ponad 200 projektów. Zaś we wsparcie przedsięwzięcia zaangażowało się ponad 50 firm, organizacji i instytucji. Organizatorzy podkreślają, że są otwarci na współpracę z firmami z całego świata. Zapraszają do kontaktu również organizacje i instytucje walczące ze smogiem.

Dla klimatu do 2015 roku

Historia Smogathonu zaczyna się w 2015 roku, gdy pogrążony w smogu Kraków staje się coraz bardziej szary i przytłaczający. Czwórka osób: Maciej Ryś, Anna Ryś, Kamila Knap oraz Maciej Ujejski, zaczyna działać, ponieważ nie zgadza się z sytuacją w mieście. Aktywiści stwierdzają, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć walkę z zanieczyszczeniem powietrza. I tak jest do dziś.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej innowacji w polskich firmach

Smogathon dociera do projektów z całego świata, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą technologii i innowacji. Dysponuje kadrą ekspertów, którzy prześwietlają zgłaszanie rozwiązania pod kątem potencjału i modelu biznesowego, efektywności i rodzaju technologii, społeczności i administracji oraz innowacji. Zwycięzcy Smogathonu mają okazję do rozwoju swoich projektów. Smogathon ułatwia im implementację oraz zapewnia kontakt z inwestorami.

Ponad 92 proc. populacji świata oddycha niezdrowym, zanieczyszczonym powietrzem. A ponad 7 mln ludzi umiera w ciągu roku z powodu smogu. Jak wskazują organizatorzy krakowskiego Smogathonu 2019: Hackathonu z wykorzystaniem danych – to musi się skończyć. I szukają bohatera, który pokona Smoga.

Dwa dni rywalizacji

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?