Nowe technologie dla środowiska. Znamy laureatów Smogathonu 2019

Zakończył się piąty Smogathon 2019: Hackathon z wykorzystaniem danych. Krakowska rywalizacja ma na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii. Pula nagród wyniosła 125 tys. zł.

Publikacja: 10.12.2019 09:57

Smogathon 2019

Smogathon 2019

Foto: fot. mat. pras.

Smogathon 2019 był 24-godzinnym hackathonem, czyli spotkaniem ludzi, którzy przez określony czas mierzyli się z konkretnymi wyzwaniami. Zadania te wiązały się z tematem zanieczyszczenia powietrza.

Mimo że uczestnicy projektu skupiają się na problemach Krakowa i Małopolski, wypracowane rozwiązania mają charakter uniwersalny. Świadczy o tym także międzynarodowe zainteresowanie wydarzeniem.

– Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu.

CZYTAJ TAKŻE: Technologią w smog. Z nagrodami

Rywalizacja na pięciu polach

Rywalizacja odbywała się w pięciu kategoriach. W kategorii Nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi zwyciężył zespół Qubit z projektem platformy do zgłaszania informacji o awariach przemysłowych. W kategorii Identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza najlepszy okazał się zespół AI Embassy. Przedstawił on innowacyjną metodę analizy danych o zanieczyszczeniu korzystającą z danych satelitarnych oraz sztucznej inteligencji.

""

Smogathon 2019, fot. mat. pras.

firma.rp.pl

Za najlepsze rozwiązanie z zakresu Zarządzania emisją w transporcie nagrodzony został zespół Gremlins. Jego projekt dotyczył usprawnienia przekazywania informacji o planowanym czyszczeniu ulic oraz emisji wtórnej. Zaś kategorię Zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza wygrał zespół Fine Tuned. Jego rozwiązanie dotyczy dostępu do informacji o warunkach pogodowych i skutkach zdrowotnych z nimi związanych połączonego z motywacją do zmiany stylu życia.

I wreszcie w kategorii Monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia zwyciężył zespół Brain Power. A nagrodę dostał za metodę weryfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Metoda małych kroków

Wręczone zostały także dwie nagrody specjalne. Krakowski Park Technologiczny przekazał 60 tys. zł na wdrożenie platformy zaproponowanej przez zespół Qubit. A jeden z partnerów wydarzenia nagrodził zespół Smog Wawelski. Za „holistyczne podejście do dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza” otrzymał on 15 tys. zł.

Pula nagród tegorocznego Smogathonu sięgnęła w tym roku łącznie 125 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: FindAir tworzy technologię do walki z astmą

– Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza – podkreśla Kamila Knap.

Uczestnicy z Polski i Europy

W wydarzeniu wzięło udział łącznie ok. 170 osób. Uczestnicy przyjechali z całej Polski i Europy. Wspierali ich mentorzy. M.in. z Google, IBM, Airly, GSK, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM) czy Wydziału Jakości Powietrza UMK.

""

Smogathon 2019, fot. mat. pras.

firma.rp.pl

Wyzwania dla uczestników przygotowali m.in. Krakowski Alarm Smogowy, IMGW, UMWM, Miasto Kraków, GIOŚ. A zatem takie instytucje, które mają szansę wykorzystać w swoich działaniach projekty, które powstały podczas Smogathonu.

Uczestnicy bazowali na szerokich zbiorach danych. Dostarczyli je m.in. Airly, IMGW, GIOŚ, UMWM, Europejska Agencja Kosmiczna, Komisja Europejska czy GUS. Do dyspozycji mieli też bazy ogólnodostępne.

Pięć lat dla klimatu

Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. Jego pomysłodawcy od 2015 roku mają za sobą organizację 15 wydarzeń w sześciu krajach. M.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zgłosiło się do nich ponad 200 projektów. Zaś we wsparcie przedsięwzięcia zaangażowało się ponad 50 firm, organizacji i instytucji. Krakowska inicjatywa wspomaga również wdrażanie rozwiązań w ponad 50 krajach.

Smogathon przekazał już łącznie prawie 1 mln zł na nagrody dla uczestników. Wspiera także firmy i startupy walczące ze smogiem za pomocą technologii i innowacji.

Przekazał również krakowskim instytucjom (m.in. Szpitalowi im. S. Żeromskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiemu Centrum Opieki) 33 wydajne i innowacyjne oczyszczacze powietrza. Od zimy 2019 roku poprawiają one jakość powietrza dla setek krakowian, którzy korzystają z miejsc, w których się znajdują się te maszyny.

Smogathon 2019 był 24-godzinnym hackathonem, czyli spotkaniem ludzi, którzy przez określony czas mierzyli się z konkretnymi wyzwaniami. Zadania te wiązały się z tematem zanieczyszczenia powietrza.

Mimo że uczestnicy projektu skupiają się na problemach Krakowa i Małopolski, wypracowane rozwiązania mają charakter uniwersalny. Świadczy o tym także międzynarodowe zainteresowanie wydarzeniem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa