Jak rząd podzieli 100 mld zł dla przedsiębiorstw: MŚP

W ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa polskie władze zapowiedziały przekazanie dla firm 100 mld zł. 60 mld zł to kwota, która ma być bezzwrotna. Za wypłaty tych środków odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.

Publikacja: 22.04.2020 09:42

Rządowe wsparcie dla biznesu ma pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i ochronie miejsc pracy

Rządowe wsparcie dla biznesu ma pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i ochronie miejsc pracy

Foto: AdobeStock

Główny cel przekazania tej kwoty dla biznesu to pomoc w utrzymaniu płynności finansowej i ratowanie miejsc pracy. Środki z zaplanowanej kwoty mają być rozdzielone w ten sposób, że do mikro i największych firm trafi po 25 mld zł, dla firm z sektora średnich i małych – 50 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Jak zatem otrzymać wsparcie z programu PFR? Poniżej opiszemy zasady dotyczące firm mikro, małych i średnich.

Środki dla mikro i firm z sektora MŚP mają być wypłacane za pośrednictwem banków, aby procedura mogła być jak najszybsza.

Pomoc dla mikrofirm

Subwencja dla firm mikro ma być dostępna dokładnie dla:

– zatrudniających od 1 do 9 pracowników (bez samozatrudnionych), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro.

– które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa – jak skorzystać z pomocy

– objętych zakazem prowadzenia działalności z uwagi na restrykcje sanitarne.

Maksymalna kwota subwencji będzie zależeć od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł. Średnio zakłada się, że będzie to kwota 70-90 tys. zł.

Ważne jest to, że 75 proc. wartości otrzymanej subwencji będzie mogło być bezzwrotne. 25 proc. wartości będzie bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia.

Dodatkowe 50 proc. subwencji będzie bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zwolni swoich pracowników, wówczas zwróci odpowiednio wyższy procent subwencji. Reszta subwencji zwracana będzie po 3 latach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców

Oczywiście otrzymanie dofinansowania to jeden krok. Kolejny dotyczy tego, na co te środki przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć, bo dowolności w tym obszarze nie będzie.

Przewidziano bowiem, że subwencja będzie mogła być wykorzystana tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. W szczególności wynagrodzeń pracowników. 25 proc. może być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów. Zabezpieczeniem subwencji ma być weksel.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Maksymalna wartość programu dla mikrofirm to 25 mld zł. Zakładana kwota środków bezzwrotnych ma w tym przypadku wynieść ok. 16 mld zł.

Pomoc dla firm małych i średnich

Pomoc dla firm MŚP będzie dotyczyć tych, które:

zatrudniają od 10 do 249 pracowników,

– których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro.

Jej podstawowe zasady są zbliżone do tych, którym podlegają mikrofirmy. Czyli co najmniej 25-proc. spadek przychodów, zwrot po 3 latach

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Główne różnice to maksymalna kwota subwencji. Stanowi ona 4 proc., 6 proc. lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży, do maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł).

Również w tym przypadku 75 proc. subwencji finansowej będzie mogło być bezzwrotne. W tym 37,5 proc. w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży. A dodatkowo 37,5 proc. subwencji w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Zwrot subwencji przez przedsiębiorcę będzie proporcjonalnie wyższy w przypadku spadku zatrudnienia.

Maksymalna wartość programu dla MŚP to 50 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych może wynieść 32 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą składały wnioski o tę pomoc za pośrednictwem banków. Jednak termin składania wniosków oraz szczegółowe zasady programu zostaną przedstawione po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na realizację programu.

Główny cel przekazania tej kwoty dla biznesu to pomoc w utrzymaniu płynności finansowej i ratowanie miejsc pracy. Środki z zaplanowanej kwoty mają być rozdzielone w ten sposób, że do mikro i największych firm trafi po 25 mld zł, dla firm z sektora średnich i małych – 50 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY