Odmowa pracy w biurze z obawy przed koronawirusem

Wielu pracowników obawia się zarażeniem koronawirusa i wolałoby pracować w domu niż w biurze. Czy w sytuacji gdy pracodawca nie proponuje im pracy zdalnej mogą odmówić pracy w biurze?

Publikacja: 27.11.2020 00:38

Odmowa pracy w biurze z obawy przed koronawirusem

Foto: Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną? Źródło: Pexels

Pytanie:

Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną dla pracodawcy?

Odpowiedź:

Pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą o zakażenie i w to miejsce świadczyć pracę zdalną wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, obiektywnie zagrażających zdrowiu pracownika. Sam strach przed zarażeniem w biurze nie może stanowić podstawy do odmowy świadczenia pracy w trybie stacjonarnym.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Zgodnie z art. 210 § 1 KP, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonania pracy w przypadku gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia pracownika będziemy mieli jednak do czynienia wyłącznie w przypadkach obiektywnie uzasadniających obawę przed zakażeniem COVID-19. Sytuacją taką będzie np. polecenie wykonywania pracy z osobą zarażoną, bądź objętą kwarantanną.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?

Wymaga przy tym podkreślenia, iż każda odmowa świadczenia pracy w sposób ustalony w umowie o pracę powinna być dobrze przemyślana i uzasadniona.

Tomasz Długozima, radca prawny, Kancelaria Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita.

Pytanie:

Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną dla pracodawcy?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY