Odmowa pracy w biurze z obawy przed koronawirusem

Wielu pracowników obawia się zarażeniem koronawirusa i wolałoby pracować w domu niż w biurze. Czy w sytuacji gdy pracodawca nie proponuje im pracy zdalnej mogą odmówić pracy w biurze?

Publikacja: 27.11.2020 00:38

Odmowa pracy w biurze z obawy przed koronawirusem

Foto: Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną? Źródło: Pexels

Pytanie:

Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną dla pracodawcy?

Odpowiedź:

Pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą o zakażenie i w to miejsce świadczyć pracę zdalną wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, obiektywnie zagrażających zdrowiu pracownika. Sam strach przed zarażeniem w biurze nie może stanowić podstawy do odmowy świadczenia pracy w trybie stacjonarnym.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Zgodnie z art. 210 § 1 KP, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonania pracy w przypadku gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia pracownika będziemy mieli jednak do czynienia wyłącznie w przypadkach obiektywnie uzasadniających obawę przed zakażeniem COVID-19. Sytuacją taką będzie np. polecenie wykonywania pracy z osobą zarażoną, bądź objętą kwarantanną.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?

Wymaga przy tym podkreślenia, iż każda odmowa świadczenia pracy w sposób ustalony w umowie o pracę powinna być dobrze przemyślana i uzasadniona.

Tomasz Długozima, radca prawny, Kancelaria Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita.

Pytanie:

Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną dla pracodawcy?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa
Biznes
Planujesz sukcesję firmy? Kiedy fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy rodzinnej?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Biznes
Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER i kto skorzysta?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej