Pytanie:

Czy pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą przed zakażeniem i wykonywać tylko pracę zdalną dla pracodawcy?

Odpowiedź:

Pracownik może odmówić pracy w biurze w związku z obawą o zakażenie i w to miejsce świadczyć pracę zdalną wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, obiektywnie zagrażających zdrowiu pracownika. Sam strach przed zarażeniem w biurze nie może stanowić podstawy do odmowy świadczenia pracy w trybie stacjonarnym.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Zgodnie z art. 210 § 1 KP, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonania pracy w przypadku gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia pracownika będziemy mieli jednak do czynienia wyłącznie w przypadkach obiektywnie uzasadniających obawę przed zakażeniem COVID-19. Sytuacją taką będzie np. polecenie wykonywania pracy z osobą zarażoną, bądź objętą kwarantanną.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?

Wymaga przy tym podkreślenia, iż każda odmowa świadczenia pracy w sposób ustalony w umowie o pracę powinna być dobrze przemyślana i uzasadniona.

Tomasz Długozima, radca prawny, Kancelaria Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ