Jak bezpiecznie odebrać przesyłkę kurierską w firmie?

Firmy kurierskie szczegółowo informują w swych regulaminach jak aktualnie przebiega doręczanie przesyłek oraz w jakich przypadkach kurier może odmówić wydania przesyłki odbiorcy. Warto zapoznać się z tymi dokumentami, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Publikacja: 09.12.2020 11:14

Jak bezpiecznie odebrać przesyłkę kurierską w firmie?

Foto: Firmy kurierskie w swych regulaminach podają aktualne zasady doręczenia przesyłek. Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Czy pracownik firmy kurierskiej może odmówić podczas doręczania paczki wydania jej odbiorcy, który nie ma maseczki lub przyłbicy?

Odpowiedź:

W dobie trwającej pandemii, kurierzy, mający kontakt z wieloma osobami, są szczególnie narażeni na ryzyko zakażenia koronawirusem. Z tej przyczyny firmy kurierskie, celem zminimalizowania ryzyka, wprowadziły szereg rozwiązań, które mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoich pracowników, ale również odbiorców.

CZYTAJ TEŻ: Co, jeśli dzieci przeszkadzają w pracy zdalnej? Prawnik radzi

Firmy kurierskie starają się ograniczać kontakt pomiędzy ich pracownikami, a odbiorcami przesyłek do minimum. W związku z tym, wielu dostawców wprowadza możliwość wyrażenia zgody przez odbiorcę na pozostawienie paczki bez podpisu na terenie adresu doręczenia w bezpiecznym miejscu. Wprowadzenie takich rozwiązań powoduje, że kurier doręczy przesyłkę np. pod drzwi, bez ryzykownego i zbędnego kontaktu osobistego z odbiorcą.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Trzeba pamiętać, że zlecenie wykonania usługi firmom kurierskim najczęściej jest równoznaczne z akceptacją postanowień zawartych w ich regulaminach i innych procedurach związanych z doręczaniem przesyłek. Co jednak istotne, to właśnie w tych dokumentach firmy kurierskie szczegółowo informują, jak obecnie przebiega doręczanie przesyłek oraz w jakich przypadkach kurier może odmówić wydania przesyłki odbiorcy

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?

Posłużmy się przykładem. Jedna z firm kurierskich wskazuje, że w przypadku przesyłek z opcją do rąk własnych, doręczenie powinno odbywać się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (z uwzględnieniem przynajmniej 1 metra odległości, przy zastosowaniu rękawiczek ochronnych). Brak jednak jednoznacznego wskazania, czy w przypadku takich doręczeń kurier ma prawo powstrzymać się od doręczenia przesyłki odbiorcy, który nie ma maseczki lub przyłbicy. Wydaje się, że nie, ale każda sytuacja powinna być oceniania z uwzględnieniem okoliczności konkretnego przypadku.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna: czy firma zwróci ci za prąd? Prawnik wyjaśnia

Tym samym, dla ewentualnej oceny, czy w danych sytuacjach zachowanie kuriera było prawidłowe, warto zapoznać się z regulaminami dostawców zamieszczonymi na ich stronach internetowych.

Michał Zadka, radca prawny z Kancelarii SQUARE. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Czy pracownik firmy kurierskiej może odmówić podczas doręczania paczki wydania jej odbiorcy, który nie ma maseczki lub przyłbicy?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY