Plan, który pomoże naszej gospodarce

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce kompleksowo wesprzeć biznes, który zmaga się ze skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem. Dzięki Planowi dla Pracy i Rozwoju polska gospodarka odrodzi się po pandemii.

Publikacja: 18.01.2021 13:41

Plan, który pomoże naszej gospodarce

Foto: Rusza Plan dla Pracy i Rozwoju. Źródło: MRPiT

Plan zaprezentowany przez kierującego resortem rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina ma uchronić polską gospodarkę i rynek pracy przed kryzysem spowodowanym przedłużającymi się obostrzeniami sanitarnymi i przestojami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa. Celem kompleksowego programu jest nie tylko osłona polskich przedsiębiorców i pracowników w dobie pandemii, ale także przygotowanie gospodarki do powrotu na szybką ścieżkę rozwoju.

Plan zawiera cały szereg konkretnych propozycji ujętych w trzech kluczowych filarach – bezpośrednia pomoc, nowy kierunek i impuls rozwojowy. Każdy z trzech obszarów planu odpowiada innym potrzebom. Część z tych rozwiązań jest już wdrożona, a część znajduje się na różnych etapach prac legislacyjnych czy przygotowawczych.

""

firma.rp.pl

Bezpośrednia pomoc, czyli tarczami w brak płynności

Na obszar określony w planie jako „Bezpośrednia pomoc” składają się takie działania jak m.in.:

 • przedłużenie pomocy dla firm w ramach tarczy antykryzysowej;
 • wprowadzenie tarczy branżowej, czyli pakietu pomocowego dla branż najbardziej poszkodowanych przez kryzys wywołany koronawirusem (zwolnienia ze składek, dotacje, postojowe);
 • udzielenie pomocy firmom w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju – łączna wartość wsparcia osiągnie nawet 100 mld zł, z czego do końca marca w ramach umorzeń i dodatkowych wypłat zostanie skierowane do przedsiębiorców ok. 20 mld zł;
 • wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów.

Pomoc ma ponadto objąć samozatrudnionych m.in. w branży turystycznej, a także np. pilotów wycieczek. Przedsiębiorcy skorzystają z nowych i już istniejących tarcz, natomiast pracownicy mogą liczyć np. na pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy.

Wprowadzona ostatnio tarcza, nazywana tarczą branżową, to pakiet, który ma za zadanie pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa. Jest to kolejna dawka pomocy publicznej dla firm poszkodowanych skutkami kryzysu.

Z pomocy oferowanej w ramach tarczy branżowej będą mogły skorzystać firmy z nieco ponad 40 branż. To m.in. branże:

 • gastronomiczna;
 • kulturalno-rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa, muzealna);
 • sportowa (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska);
 • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary),
 • turystyczna (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów);
 • transportowa (firmy autokarowe, taksówkarze);
 • edukacyjna;
 • kateringowa;
 • usług pralniczych.

Rozwiązaniami pomocowymi z tarczy branżowej są:

 • zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za listopad 2020 r.;
 • jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności;
 • dotacja dla mikro- i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł;
 • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2000 zł na każdego pracownika przez trzy miesiące;
 • zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie 139 mln zł; ustawa przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r.

Ponadto, przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru czasu pracy, mikropożyczek i świadczenia postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021r.

Wsparcie dla tych, którzy potrzebują zmian

Ministerstwo chce pomóc przedsiębiorcom, którzy mają trudności z odnalezieniem się w postcovidowej rzeczywistości i rozważają zmianę profilu działalności. Służyć temu mają rozwiązania w ramach drugiego filaru Planu dla Pracy i Rozwoju nazwanego Nowy Kierunek. W filarze tym znalazły się m.in. takie rozwiązania jak Polityka Nowej Szansy (wsparcie dla firm z długotrwałymi problemami), Nowy Start (pomoc przedsiębiorcom, którym za pierwszym razem się nie powiodło) czy pożyczki i dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej. Ministerstwo zdecydowało się włączyć do tego filaru także Mały ZUS-Plus – rozwiązanie pozwalające firmom na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w niższym od standardowego wymiarze.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód za 2020 r. nie przekroczył 120 tys. zł, mogą przez cały styczeń 2021 r. zgłaszać się do małego ZUS+. To dobrowolne rozwiązanie umożliwiające opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych proporcjonalnie od wysokości uzyskanego rok wcześniej dochodu, który w sposób bardziej realny niż przychód odzwierciedla faktyczną sytuację finansową przedsiębiorcy.

Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (trzy lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (pięć lat) prowadzenia działalności. W ten sposób przedsiębiorca będzie miał szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury. Trzeba pamiętać, że możliwość skorzystania z małego ZUS+ jest opcją, a wybór niższej składki na ubezpieczenia społeczne przekłada się na niższe uposażenie emerytalne w przyszłości. Tak więc każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze.

Dać impuls do rozwoju

Trzecim filarem w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju jest impuls rozwojowy. Chodzi o wsparcie dla przedsiębiorstw, które chcą inwestować i się modernizować. W skład tego filara wchodzą m.in. rządowe granty na inwestycje, programy typu „Badania na rynek”, uproszczenie i odbiurokratyzowanie prawa zamówień publicznych. W filar ten resort wpisał też tworzoną właśnie Nową Politykę Przemysłową Polski. Do końca stycznia 2021 r. eksperci i przedstawiciele przemysłu mają opracować białą księgę rozwoju przemysłu. Propozycje mogą do końca stycznia zgłaszać sami zainteresowani: przedsiębiorcy, organizacje skupiające przedstawicieli przemysłu, branżowe jednostki naukowe oraz organizacje pozarządowe. Zgodnie z założeniami do końca I kwartału br. projekt nowej polityki przemysłowej ma trafić pod obrady rządu.

W nowej polityce przemysłowej szczególne miejsce mają zająć branże, które są „lokomotywami rozwoju” – tradycyjnie mocne branże, ale także te, przed którymi stoją największe wyzwania. Takimi branżami są: zdrowie publiczne; zielony ład; inteligentna i czysta, zrównoważona gospodarka i energia; robotyzacja; transformacja cyfrowa i bezpieczeństwo. Ma się ona opierać na pięciu osiach rozwojowych: cyfryzacji (wykorzystaniu dużych zbiorów danych robotów przemysłowych zarządzane w czasie rzeczywistym, przemyśle 4.0), bezpieczeństwie (m.in. branżach, w których produkcję ulokowano poza kontynentem europejskim ze względu na niższe koszty wytwarzania, np. farmaceutycznej i medycznej), lokalności produkcji (skrócenie łańcuchów dostaw, dywersyfikacja produktów i półproduktów), zapewnieniu emisyjności o obiegu zamkniętym oraz na społecznym wymiarze gospodarki.

Narzędziami służącymi tworzeniu nowej polityki przemysłowej mają być m.in. deregulacja przepisów (tzw. tarcza prawna), kontrakty branżowe (zasady i reguły współpracy poszczególnych branż z państwem w perspektywie wieloletniej), polityka zakupowa (instrument zmiany zasad zamówień publicznych z uwzględnieniem wsparcia dla sektorów uznanych za priorytetowe i dla przedsiębiorstw polskich), agendy badawcze. Celem Nowej Polityki Przemysłowej ma być także wzmocnienie polskiego eksportu i pozycjonowanie polskich firm na globalnych rynkach.

Dowiedz się więcej na: www.LiczaSieKonkrety.gov.pl

Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

""

firma.rp.pl

Plan zaprezentowany przez kierującego resortem rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina ma uchronić polską gospodarkę i rynek pracy przed kryzysem spowodowanym przedłużającymi się obostrzeniami sanitarnymi i przestojami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa. Celem kompleksowego programu jest nie tylko osłona polskich przedsiębiorców i pracowników w dobie pandemii, ale także przygotowanie gospodarki do powrotu na szybką ścieżkę rozwoju.

Plan zawiera cały szereg konkretnych propozycji ujętych w trzech kluczowych filarach – bezpośrednia pomoc, nowy kierunek i impuls rozwojowy. Każdy z trzech obszarów planu odpowiada innym potrzebom. Część z tych rozwiązań jest już wdrożona, a część znajduje się na różnych etapach prac legislacyjnych czy przygotowawczych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?